confessions

agire jiyan

- Yazar -

  1. toplam entry 713
  2. takipçi 1
  3. puan 54432

depremde fakirleri de kurtarirlar mi

agire jiyan
8 mart 2006 tarihinde deprem tatbikatı sırasında ilkokul birinci sınıf öğrencisi bir kız çocuğunun öğretmenine sorduğu sorudur.

ki dakikalarca durup düşünmemi sağlamıştır bu soru. büyümüş de küçülmüş hanimiş de hanimiş diyemiyorum yazık ki, suskunluğum depremde fakirlerin kurtarılmayacak olmasından gelmiyor, elbette böyle bir ayrımcılık yok, lakin bu yaşta ekmek derdine düşüyor ya çocuklar, paranın hesabı için açılıp kapanıyor ya minik avuçlar benim sesim ondan boğuluyor anam babam. bir an dalıp gidiyor gözlerim, derken hayata dalıp unutuyorum gelsin kuşlar böcekler lay lay lom, gitsin sevgilim beni neden terketti ühühühüüler...

sonra ne kadar nankör olduğumun ayrımındayken verecek bir cevabım dahi yok bu küçüğe. tabiki kurtarırlar diyemiyorum örneğin, ölümün onlara daha iyi bir çare olabileceğini anlatamamaktan korkuyorum çünkü. yaşarken kurtaramadık ki biz onları küçüğüm, ölürken nasıl derman oluruz? diyemiyorum.

yokluğu kelime anlamından çıkarıp hayatlarının tam ortasına yerleştiren bu çocukların anne/ babalarına sunulan hayatın devamını yaşayacakları su götürmez bir gerçek. sefaletin peşinden sürüklenecekler kuşkusuz. susuyorum, susuyorum, elimden hiçbir şey gelmiyor. sonra neden, eğitim gönülleri vakfı’nda gönüllü ablalık yaparken karşılaştığımız koca yürekli küçüklerin gözleri düşüyor fikrime. film gösterimi var, harry potter izliyoruz: peki siz harry olsanız ne yapardınız? diye soruyorum, cevap ortak ve sanki söz birliği etmişçesine kararlı:
fakirlere yardım ederdik...

o zaman dolan gözlerim şimdi yine doluyor, biz sizi yaşarken kurtaramadık, ölürken hiç kılımız kıpırdamaz.

dünya kadınlar günü

agire jiyan
dunya kadinlar gunu...

feminizm kokenli bir ciglik, diger tum kadin cigliklari gibi sessiz sedasiz, kendi halinde. gunun anlam ve onemini kim cikip okuyacak bilmiyorum, ama bugunun amaci sanildigi gibi erkekler uzerinde hakimiyet kurup onlardan ustun olmak degil, amac aslinda olmasi gereken esitlige yuruyebilmek ince nazik adimlarla, amac hakedilenin tezahur etmesinin ardindan gelen isikla aydinlanabilmek.

ve bu bir hayalden ote degil biliyorum, ama istiyorum ki ayagi yere saglam basan isler yapsin kadinlar, istiyorum ki kimse kadinin sesi olmasin, kadin kadinligiyla anlatabilsin kendi derdini. sesine sesler karismasin, aglamadan, sizlamadan, titremeden... egilmeden bir dag gibi dik tutsun basini. aldatilmasin hep, aglayan olmasin, katlanmak, sabretmek, bagislamak zorunda kalan olmasin.

dayakla incitilmesin kadinlar, ezilmesin hep; kol kirilip yen icinde kalmasin sonra, susmasin kadinlar, hakkini almayi bilsin, bilmiyorsa ogrensin, tuttugunu koparsin, elini verdiginde kolunu kaptirmasin.

kadin diyorum, hani icguduleriyle erkegini doyurmaktan ote gidenler degil bahsettiklerim, onu hayvanlar da becerebiliyor pekala. kadin diyorum, hani sadece xx kromozomundan olusanlar degil bahsettiklerim, anne olabilecek kadar temiz kalmayi basarabilenler benim kadin dedigim.

sonra kadin diyorum, erkegin golgesine siginmis bir resim dusuyor fikrime, kadinlarin gulusleri cercevelerden indirilip yuzlerine yerlestirilsin istiyorum. ve bunlar belki bir hayalden ote degil biliyorum;

hala kendisine tecavuz eden erkekle namus(!)u temizlensin diye evlenmek zorunda olan birileri var cunku. hala aldatildigini bile bile yuva(!)sini yikamayan, parcalanmis gurunu tamir edemeyip kendisini yikan birileri var cunku. hala anne olmanin sorumlulugunu uzerinden atamayacak kadar cefadan haberi olan birileri var cunku. hala kendisini orseleyen, inciten, aglatan erkegi erimdir deyip, saygida kusur etmeden basinin ustunde tasimayi bilen birileri var cunku.

cunku,
hala,
siz ne derseniz deyin ask var...

dunya kadinlar gunu.. gunun anlam ve onemini kim cikip okuyacak, kim sahte alkislara bogacak, kim meydanlarda isiga yuruyen kadinlarin arasina karisip, siyasi fikirlerini alet edip seslere kan karistiracak bilmiyorum. ama bildigim bir sey var, 20 yasinda koca yurekli genc bir kadinim ben, ve bunlarin hicbiri benim kaderim olmayacak. dunyanin hicbir erkegini kendi kadinlik gururuma degismeyecek kadar ozgur olmak dilegim.

ben 20 yasimin verdigi tum toyluk ve heyecanla susmayip baskaldiriyorum, sesimi duyan var ve ya yok, umrumda degil.

bugun benim gunum. ve ezilmeyi kaderi yapmamayi kafasina koymus tum diger kadinlarin;
kutlu olsun...

muhteşem ver bilgiçim

agire jiyan
ata demirer’in kontor at sevgilim sarkisinin sozluge uyarlanmis hali:

muhtesem ver bilgicim
duyayim buton sesini
muhtesem ver bilgicim
ozledim yukselmeyi

aci bana muhtesem ver

bininci entrymi yazdim ben
senin icin indie’ye
senin icin at kosturdum
her geceden gunduze
(x2)

amaaaaaaan muhtesem ver
muhtesem ver muhtesem ver
bilgicim bana

sozluklerim oldu benim
zamanla hepsi ucurdu
ismini google’a girdim bilgicim
bulamadi lanet ettim
muhtesem ver bilgicim
duyayim buton sesini

isterim ben puan muan
java oyunlari yalan
ne anlarim berbatlardan
bu sozlukte oylar yalan
yalaaaaan

muhtesem ver muhtesem ver
muhtesem ver muhtesem vereyim sana

aradigim bilgice ulasilamiyor
sebep?
sozluk merkezindeki vicdansiz coder
bagla bana bilgicimi
merak etmeyin kalmaz entryniz bende
abi muhtesem verir misin abi
sagol abi
indie ben offlineken bana mesaj atan oldu mu?
yok mu
yazik bana

diye gider...
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol