confessions

ankakusu

- Yazar -

  1. toplam entry 7682
  2. takipçi 1
  3. puan 128709

25 haziran 2008 almanya türkiye maçı

ankakusu
böyle bir maçtan maglup ayrilmaktan kurtulamadik... iyi oynayip kazanamamak bana her zaman daha çok aci vermistir... ama bu sefer garip bir sakinlik çöktü... rüstü’ye bile kizamiyorum...

ilk kez, bastan sona iyi oynadik...
ilk kez, ilk öne geçen biz olduk...

tüm bu hosluklari yedeklerle yaptik...
hemde almanya’ya karsi...

futbol bu... neden milyarlarca insan takip ediyor zannediyorsunuz?

total football

ankakusu
ofansif oyuncularin defansa, defansif oyuncularin ise ofansa yardim etmesini hedefleyen, bu sayede rakipte, bilhassa defanslarinda, karisiklik yaratmayi amaçlayan hollandalilar tarafindan icat edilmis futbol taktigi.

guus hiddink

ankakusu
gittigi her takima, bilhassa milli takimlara, damgasina vuran hollandali teknik adam. totaalvoetbal’in en saglam temsilcilerinden biri.

milli takimimizin basinda görmek istedigim yegane adamdir ayrica. simdiye kadar siradan milli takimlarla harikalar yaratti. bizim gibi az, buçuk kalitesi olan takimi uçurur herhalde.

orhan pamuk

ankakusu
yok türkiye’de futbol milliyetçiligi körüklüyormus... yazmamak için kendimi tuttum. ama be agabey azicik futbol kültürü olan, buna en medeni avrupa ülkeleri dahil, ülkelerde milli takimin desteklenme sekli, semali türkiye’dekinden çok mu farkli? ha, deseydiki futbol milliyetçiligi körüklüyor, hak verirdim... ama sadece türkiye hakkinda böyle bir yorum yapmasi kesinlikle yanlistir.

bahse konu milli takim degilde türkiye’deki futbol ise, tekrar oturup düsünmesi gerekiyor. yabancilarin bu kadar el üstünde tutuldugu baska bir ülke yoktur. göt kadar ülkeler bile bu kadar üzerlerine düsmüyor. en basit örnek; mateja kezman çatir çatir hollandaca konusur, danijel pranjic’de öyle... ve hatta ronaldo’da öyle. çünkü türkiye’deki gibi tercüman tahsis edilmemistir onlara... bir avuç insanin konustugu dili seve seve ögrenmislerdir.

peki siyahi oyuncularin bu kadar sevildigi baska bir ülke var midir? öyle ya, türkiye’de çikariliyordu o maymun sesleri, degil mi?.. peki bir taraftar grubunu tamamiyle milliyetçilerden olustugunu düsünmek akil kari midir? degildir... e peki bizde farkli olan nedir?

20 haziran 2008 hirvatistan türkiye maçı

ankakusu
türk milli takiminin, hakemler ile rakiplerini yendikleri 3. maçtir. kendi tarzimizi yakaliyoruz sanirim önce gol yenecek sonra allah ne verdiyse diyerek oynanancak.

nerede misses next match’lik adam var onlara sittiri boktan bir kart verildi. ha bizde baya mal gibiydik gerçi. yahu ben geçen maça inanamiyorum buna nasil inanacagim? yok kardesim, bizde sampiyon sansi var...

rüstü kötü oynamamis ama nerede çikmasi gereken top varsa çikmamis, çikmamasi gereken bir topa ise, tam bir davarlik örnegi göstererek çikmis ve hayalleri yikmistir. hakem bir kaç kez son düdügü çalabilecek iken çalmamis ve golümüz gelmistir. sanirim simdi bahse konuk düdük münasip bir yerinde ve osurdukça ötüyor.

efendim, maçi bir çok kisi ile ayni anda izledigimden olsa gerek golü yiyince insanlarin dagilmasi hayallerimi iyice yikti. bende tam gidiyordumki gol geldi. onlarca insan delice binaya dogru geri döndü. bu sirada iki kaburgam kirildi, dizim incidi, kafam koptu, sesim kayboldu...

penaltilara kalinca yenecegimizi anladim. hirvatlar moralman çokmüstü. modric’in penaltiyi kaçiracagi da belliydi. en azindan ben biliyordum.

bir de hirvatlar din adami getirmisler kampa. din ve inanç hakkinda konusmuslar. bizde olsa...

maç bitti... herkes çostu... groningen’in en büyük meydani, meydan olali böyle bir gün görmemistir herhalde.

bir de, bilhassa hollandali spikerlere kapak olmustur umarim.

ek:bir de maç sonu sakasina, ’hakemin anasi hirvat’ herhalde demis, az önce ise bunun ciddi bir iddia oldugunu ögrenmis bulunmaktayim.
bonus:http://img411.imageshack.us/img411/1469/captdb4079f4c8314b75909tq4.jpg
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol