confessions

beyaz komur

- Yazar -

  1. toplam entry 278
  2. takipçi 1
  3. puan 11644

luxus

beyaz komur
disko kralında ağzım açık olarak dinlediğim grup. "ben nasıl olur da bu kadar güzel müzik yapan bir grubu daha önce duymam" diye kendi kendime kızmama sebep olmuşlardır. tek kelimeyle tanımlamak gerekirse:
(bkz: süper)

google public dns

beyaz komur
google’ın arama motoru ile topladığı istatistiklerden yarattığı mucizeleri düşününce, bir dns server ile topladıklarından yapabileceklerini hayal bile edemiyorum.

önceden sadece aramalar üzerinde istatistikler toplarken şu andan itibaren direk olarak internette gezinme istatistiklerini de tutabilecek ve bunlardan çok önemli internet alışkanlıklarını belirleyebilecek.

sonuç olarak google’ın tek gelir kaynağı reklam ve insanların yönelimini öğrendiğiniz zaman, onlara bir şeyler satması daha kolay oluyor. bu şekilde reklam etkinliğini arttırarak gelirlerini yükseltirler.

google wave

beyaz komur
e-posta, anlık iletişim ve sosyal paylaşım ağı karışımı çok güzel tasarlanmış ancak alışması biraz zor olan yeni internet zımbırtısı. özellikle de yazdıklarınızın göndere basmadan karşı taraf tarafından görülmesi ilk başlarda zorluk çıkartsa da çok eğlenceli oluyor. hatta anlık iletişim sırasında tamamen farklı iki dil kullanılabiliyor. yani karşınızda konuştuğunuz kişi ile aynı dili bilmeniz gerekmiyor. google translate tarafından yazdıklarınız anlık olarak tercüme edilerek gönderiliyor.

kısacası çok güzel ve çok detaylı düşünülmüş bir sistem. henüz beta bile değil preview olması popüler olmasını engelliyor. ancak herkes kullanmaya başladığında yavaş yavaş e-posta’nın yerini alması bekleniyor.

recep tayyip erdoğan

beyaz komur
dünyanın en çok fikir değiştiren insanlarından birisidir denebilir. bunu bir örnekle açıklamak gerekirse:

2002 yılı israil’in yaptığı katliyama rte’nin söyledikleri: "ah, ah... benim ülkem bu tankları niçin üretemiyor. türkiye, şu anda tankların modernizasyonunu yapmaktan bile aciz durumda." diyerek türkiye ile israil arasında m-60 tanklarının modernizasyonuna ilişkin anlaşmanın askıya alınmasını istedi ve sonra ekledi "eğer mevcut hükümet türkiye’nin gücünün farkında değilse yazıklar olsun. 700 yıllık türkiye, tanklarını modernize etmek için 50 yıllık israil’e muhtaç oluyorsa, bu kara kara düşünülmesi gereken bir unsurdur."

2008 yılı israil gene iş başında, peki hükümet ne yapıyor: "saldırıdan birkaç gün önce, türkiye’nin israil’le 167 milyon dolarlık silah alım anlaşması yaptığı israil basınına yansımış. ardından israil havacılık ve uzay sanayii açıklama yapıp, yeni anlaşmayla, türkiye’nin israil şirketlerine havacılık istihbaratı sistemleri için 141 milyon dolar ödeyeceğini bildirmiş."

kaynak:
http://www.milliyet.com.tr/yazar.aspx?atype=yazardetay&kategori=guncel&kategoriid=&articleid=1043398&a=can dundar&b=eski%20atta%20yeni%20suvari&ver=25

http://www.yenisafak.com.tr/arsiv/2002/nisan/05/p2.html


melih gökçek

beyaz komur
http://www.vidivodo.com sitesinde asikurt3489 takma isimli kullanıcının, kemal kilicdaroglu melih gokcek kapismasi vidyosuna yapmış olduğu yorum:

kocum baskanım melıh gokcek supersın ii oturtturdun bu solcu tayfasını.cakal dündar 9 baslık vermıs baskanımızda onun evraklarnı gtrmıs onlara calısmıs bu zekılerde baska yerden vurucaklar bırakın bu ayakları barı tartısmada delıkanlı olun.2 soruya cvp veremedi savndgunuz adm hala konusuosnuz..eyw

türkiye’nin iq puanı ortalaması 90. bu da demek oluyor ki ülkem insanının yarısının iq puanı 90’nın altında ve türkiye’deki insanların yaklaşık %75’inin iq puanı 100’ün altında. yani türkiye’deki insanların dörtte üçünün zeka yaşı kronolojik yaşının gerisinde . yukardaki yorum da bu insanlardan bir örnek.

hal böyle olunca img gibi insanlar daha çok para kazanır bu ülkede...

kemal kılıçdaroğlu melih gökçek kapışmas

beyaz komur
melih gökçek’in her zamanki gibi çamur atarak kendini kurtarmaya çalıştığı ve son 10 yıldır doğalgaz kullanan insanların, img’nin tek bir sözüne bile inanmadığı açık oturum.

yaklaşık 10 yıl önce ankara kızılay kumrular’daki lojmanımıza taşınmıştık. ondan önceki binamız çok eski olduğu için doğalgaz tesisatı yoktu ve bu yüzden kullanamıyorduk. lojmana geldiğimizde doğalgaza geçmeyi düşündük. evin ısıtması merkezi sistem ama duş ve ocak için ya tüp ya da doğalgaz gerekiyor. babam ego’dan geldiğinde sinir küpüydü. ne olduğunu sorduk. doğalgaz sayacının 300$ olduğunu ve taşındığın zaman bu sayacı yeni evine götüremeyeceğini dolayısıyla tekrar sayaç alınması gerektiğini söyledi.

bunları son 10 yılda, ankara&’da doğalgaz kullanan herhangi birisinden onaylatabilirsiniz. ancak şöyle bir sorun var; img oyların büyük kısmını kömür dağıttığı ve doğalgazdan bihaber insanlardan alıyor. onlar için sayaç 300$ olmuş 3000$ olmuş önemli değil. nasıl olsa ısınıyorlar...

blackberry bold

beyaz komur
özellikleri aşagıdaki gibi olan telefon:

+ 4 band şebeke desteği, 3g (hsdpa)
+ wifi (802,11 a/b/g), bluetooth 2.0
+ 2mp kamera, yarım vga video kayıt
+ entegre gps modülü
+ qwerty klavye
+ 3.5 mm stereo kulaklık ve mikrofon,
+ polifonik, mp3, midi zil, titreşim, ekran veya led göstergesi ile uyarı
+ 2,5" 480x320 yüksek çözünürlüklü 65k renkli ekran
+ 1500 mahr lithium pil
+ 128 mb flash bellek + 1 gb dahili hafıza + 1 gb micro sd card (max 16 gb)
+ mp3, wma9, 3gp, wma9 pro/wma10, midi, amr-nb, aac/aac+/eaac+, itunes ready
+ mpeg4 (divx4), h263, h264, avi, 3gp, mp4, mov, wmv
+ 624 mhz marvell tavor pxa930 işlemci
+ blackberry işletim sistemi versiyon 4.6
+ bluetooth üzerinden stereo ses gönderimi (a2dp)
+ ses komutları
+ kopyala - yapıştır
+ push e-mail

zip’leme teknolojisi ile veriler ortalama %80 oranında sıkıştırılarak transfer ediliyor.

ayrıca kullanırken keşfedeceğiniz birçok özellik var .

ara dinkjian

beyaz komur
geçen günhttp://www.ttnetmuzik.com adresinde yeni çıkanlar bölümünde gördüğüm ve kendi adını taşıyan albümünden rasgele bir şarkı indirmemle tanıştığım; sonrasında da albümün tamamını indirerek bağımlısı olduğum udi.

ara dinkjian’ın kendi adını taşıyan albümündeki şarkıların isimleri şöyledir:

* meeting my past
* his master’s heart
* slide dance
* even if you leave
* kef life
* i sinkin
* the invisible lover
* anna tol’ya
* offering
* variations on hope
* the long goodbye
* dele yaman

basbakanımiseviyorum com

beyaz komur
az önce baktığım ve ziyaretçi defterine aşağıdaki satırları yazdığım ancak

hatalı işlem !
ayrıntılı bilgi için sistem yöneticinzle irtibata geçin

diye bir hata vererek yazdıklarımı kaydetmeyen site.sayın(!) başbakanım!

söze nereden başlayacağımı bilemiyorum. ülkenin toprağıyla beraber, kar eden şirketlerini ve kaynaklarını satmanızdan mı? "ülke ekonomisi" kelimelerini kendi cebinizdeki para olarak algılamanızdan mı? yoksa kişiye özel kanunlar çıkartmanızdan mı?.. hakkınızda söylenebilecek o kadar çok şey var ki hangisinden başlayacağımı şaşırdım.

öncelikle "gemicik"inizi güle güle kullanmanızı diliyorum. size sormak istediğim bir kaç sorum var:

1) "laiklik ve müslümanlık ters mıknatıslanma yapar, yan yana olmaz" sözünüze mi güvenelim yoksa "laiklik teminat altındadır sözünüze mi?

2) "demokrasi bizim için amaç değil araçtır" sözünüzde kast etmek istediğiniz; biz seçimde yeteri kadar oyu aldığımızda demokrasiyle işimiz biter demek mi? yoksa tükiye cumhuriyeti’nin tek ve gerçek koruyucusu olan tsk’nın olası bir müdahalesinden sonra, tsk’yı abd’li abilerinize "halk bizi istiyordu ama ordu engel oldu" diye şikayet ederek, bir gerilim yaratabilmek için kullanacağınız araç mı?

3) şehitlerimize, "askerlik yan gelip yatma yeri değildir";
çiftçimize, "ananı da al git"... gibi daha bir çok sözü söylerken hiç mi utanmadınız?

4) özelleştirmeden gelen paraları piyasaya sürerek yarattığınız yapay ekonomi; türkiye’deki satılacak her şey bittikten sonra, piyasaya sürülecek para kalmadığında ve ekonomi çöküşe geçtiğinde hala iktidarda olursanız ne yapmayı planlıyorsunuz?

iyi çalışmalar dilemeyeceğim çünkü sizin çalışmanız demek türkiye’nin sona bir adım daha yaklaşması demek...

üniversitede türban serbestisi

beyaz komur
eğer bir kurbayı kaynayan suya atarsanız, kurba zıplar ve sudan çıkar. ancak normal sıcaklıktaki suya koyup yavaş yavaş ısıtırsanız ölür. türkiye’ye de bu yapılıyor şimdi. yavaş yavaş yapılıyor istenen. bu olayları hızlandırmaya çalışanlar susturuluyor. çünkü insanları tepki vermeye iter bir anda o kadar değişiklik.

ne demek istediğimi anlayan anladı ama şöyle bir sorun var ki anlamayacakların oranı %46.6 gibi yüksek bir seviyede.

baş kapatarak namuslu olduğunu sanmak

beyaz komur
tarihteki ilk başörtüsünün sümerlerde görüldüğünü ve o zamanlar tanınmamak için hayat kadınlarının kullandığını düşünürsek, bu insanların kafatası içerisinde beyin yerine sünger bulunduğunu rahatlıkla anlayabiliriz.

artık insanları başındaki ve k.çındaki bez parçalarına göre yargılamayı bıraksak da; kafamızdaki at gözlüğünü atsak ve türkiye’nin bazı dış mihrakların parmağının ucunda oynatıldığını görsek... türkiye bu oyundan çok yoruldu; biz bu kafayla gittiğimiz sürece o parmaktan inemeyeceğimize göre, dinlenmek için nereye oturacağımız bellidir... işte o zaman başını bezle değil neyle örtersen ört, giden gitmiştir...

veri madenciligi yazılimları

beyaz komur
veri madenciliği algoritmalarını kullanarak verileri işleyen yazılımlardır. bu yazılımlardan önemlilerine ve en çok kullanılanlara örnek verecek olursak:

angoss knowledgeseeker
knowledgeseeker, verilerin profilini oluşturabileceğiniz (bilgi keşfi), verileri görselleştirebileceğiniz ve karar ağaçları oluşturabileceğiniz güçlü bir veri madenciliği programıdır. sas, spss, text dosyaları ve odbc veri tabanlarına bağlanarak veri alabilmektedir. daha çok pazarlama (marketing) ve risk analizi için kullanılan bu yazılım, angoss software corporation şirketi tarafından üretilmektedir.

angoss knowledgestudio
knowledgeseeker ile aynı firma tarafından üretilen farklı bir veri madenciliği programıdır. aynı veri kaynaklarına ulaşabilen ve bu veriler üzerinde karar ağacı, doğrusal ve lojistik regresyon, yapay sinir ağı ve demetleme analizi uygulayabilmektedir. angoss programları hakkında detaylı bilgiyehttp://www.angoss.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

arminer (association rule miner)
ücretsiz bir yazılım olan arminer ile veri yığınları içindeki ilişkilerin keşfi yapılabilmektedir. java ile yazılmış olan bu program gnu lisansını kullanmaktadır. sunucu (server) ve kullanıcı (client) üzerinde çalışabilen bu programın 2001 yılında yapılmış olan son sürümleri sun jdk 1.3.1 kullanmaktadır. programla ilgili daha detaylı bilgiyehttp://www.cs.umb.edu/~laur/arminer/ internet adresinden ulaşabilirsiniz.

compumine rule discovery system
compumine rule discovery system ile ögörü metod ve modelleri oluşturmak (sınıflandırma, regresyon, karar ağacı, bağımlılık kuralları kümesi oluşturmak, örnekleme, kayıp gözlem tahmini...), veri hazırlama yöntemleri, model görselleştirmek ve model performansını bulmak gibi bir çok işlevi yapabilen bu yazılım p3 (pay – per – prediction) adı verilen bir lisanslama yöntemi kullanıyor. linux ve windows işletim sistemlerinde çalışabilen bu program için bilgisayarınızda microsoft .net framework 2.0 kurulu olması gerekir. daha detaylı bilgiyehttp://www.compumine.com/web/public/home internet adresinden ulaşabilirsiniz.

eudaptics viscovery
viscovery software gmbh şirketi tarafından üretilen eudaptics viscovery, ticari bir lisansa sahiptir. daha çok müşteri profilini oluşturmak ve tahminsel modeller oluşturmak için kullanılan bu program gerçek zamanlı veriler üzerinde çalışabilmektedir (ivr, pos, web siteleri, veri tabanları...). bu program ile veri görselleştirmek, trend ve kaymaları belirlemek, girdi ve çıktı gruplarını tanımlamak ve davrenışlarını açıklamak, müşterileri hedef kitlelerde gruplandırmak ve daha bular gibi müşteri davranışları ile ilgili birçok uygulamayı uygulayabilirsiniz. daha detaylı bilgiyehttp://www.eudaptics.com adresinden ulaşabilirsiniz.

gene xprog tools
fonksiyon bulma, sınıflandırma, lojistik regresyon, zaman serisi analizi ve mantık sentezi (logic synthesis) uygulamalarını bulabileceğiniz gene xprog tool 4.0 programının dört farklı sürümü var. bunlar basit düzeyden gelişmişe doğru şu şekilde sıralanabilir; standart, gelişmiş (advanced), profesyonel (professional) ve akademik (academic). profesyonel ve ekademik sürümlerin şirket versiyonları da bulunmaktadır. gene xprog tools 4.0 hakkında detaylı bilgiyihttp://www.gepsoft.com/ adresinde bulabilirsiniz.

ghost miner
fujitsu tarafından üretilen ghost miner programı alışılagelmiş kutuçizim (spreadsheets) veritabanları dışındaki biçimlerde de çalışabilir (ascii text dosyaları, excel dosyaları, odbc veritabanları, ole db veritabanları gibi); bu veritabanlarında veri hazırlama, veri seçimi, k en yakın komşuluk, çoklu modelleme ve model geçerliliği gibi uygulamaları çalıştırabilir. daha çok müşteri segmentasyonu,müşteri profilinin oluşturulması, terk eden müşterilerin tanımlanması, müşteri kayıplarının anlaşılması, karşılıklı satış (cross-selling) fırsatlarının belirlenmesi, kredi scorlaması, hileli davranış ya da raporların tahmini ve iş alımındaki en iyi adayı seçme gibi konularda kullanılan ghost miner ticari bir sertifikaya sahip. daha detaylı bilgiyehttp://www.fqs.pl/business_intelligence/ghostminer adresinden ulaşabilirsiniz.

tinerius
yapay sinir ağı, destek vektör makineleri, karar ağacı, lojistik regresyon, regresyon ve 3 boyutlu gösterim gibi birçok uygulamayı içeren tinerius; elektrik yüklenmesi, müşteri tepkileri modellemesi ve kredi riski skor kartı oluşturma gibi işlemler için idealdir. üniversite personeli ve öğrenciler için ücretsiz olan tinerius’un 7 günlük deneme sürümü de bulunmaktadır. ücretsiz versiyonuna ulaşabilmek için üniversiteden alınmış bir e-posta adresinin olması gerekiyor. tiberius data mining şirketi tarafından yapılan tinerius’un son versiyonu olan 5.3.7 versiyonu 3 aralık 2007 tarihinde piyasaya sunulmuştur. daha detaylı bilgiyehttp://www.tiberius.biz/ adresinden ulaşabilirsiniz.


weka
makine öğrenme algoritması (machine learning algorithms) kullanan weka ile veri ön hazırlığı, sınıflandırma, regresyon, demetleme, ilişki kuralları bulma ve veri görselleştirme uygulamalarını yapabilirsiniz. java ile yazılmış olan açık kaynak kodlu weka’da kendi yazmış olduğunuz java kodlarını da çalıştırabilirsiniz. weka 3.4.x versiyonlarını çalıştırabilmek için bilgisayarınızda java 1.4 (ya da üstü) bulunması gerekir; 3.5.3 versiyonu için java 5.0 gerekmektedir. detaylı bilgiyehttp://www.cs.waikato.ac.nz/ml/weka/ adresinden ulaşabilirsiniz.

yale
yale; excel, spss, oracle, mysql, postgresql, microsoft sql server, sybase ve text dosyalarından veri okuyarak; bu veriler üzerinde destek vektör makineleri (svm, libsvm, smo, mysvm...), k en yakın komşuluk, karar ağacı (id3, c4.5, part, prism, ripper...), bayesçi öğrenme (naive bayes, bayes net, aqde...), lojistik regresyon, ilişki kuralları keşfi (apriori, tertius...) ve demetleme analizi gibi birçok analiz algoritmasını uygulayabilen açık kaynak kodlu bir programdır. java ile yazılmış olan bu program açık kaynak kodlu en iyi veri madenciliği programıdır. programın kedisine ve daha detaylı bilgiyehttp://rapid-i.com/component/option,com_frontpage/itemid,1/lang,en/ adresinden ulaşabilirsiniz.

dmax chemistry assistant
kimyasal veriler üzerinde, yeni ilaçların keşfi için kullanılan dmax chemistry assistant programı, microsoft windows 2000, windows xp, suse linux professional 9.x, 10.x, enterprise server 9 ve red hat enterpeise linux 4.4 işletim sistemlerinde çalışabilmektedir. ticari lisansa sahip olan dmax chemistry assistant java tabanlı olup, 2007 aralık ayındaki fiyatı 2850€’dur. detaylı bilgiyehttp://www.pharmadm.com/dmaxchemistryassistant.asp adresinden ulaşabilirsiniz.

spss clementine
spss şirketi tarafından üretilen clementine; odbc veri tabanlarına, text, spss, sas, excel ve dimensions dosyalarına bağlanarak verileri okuyabilen; birçok veri görselleştirme ve veri ön hazırlığı teknikleri kullanabilen; yapay sinir ağı, karar ağacı, birliktelik analizi, doğrusal ve lojistik regresyon ve faktör analizi modellerini oluşturabilen; ticari lisanslı bir yazılımlıdır. detaylı bilgiyehttp://www.spss.com/clementine/ adresinden ulaşabilirsiniz.

sap bw
sap programı altında çalışan sap bw ile karar ağacı, demetleme, ilişki analizi, skorlama ve ağırlıklı skor tabloları yapmak mümkün. sap’nin alt ürünü olması sebebiyle sadece veri madenciliği için kullanılamayacak bir yazılımdır.


yukarda açıklamaları bulunan programların dışında daha birçok veri madenciliği yazılımı bulunmaktadır. hakkında yeteri kadar detay bulamadığım için detayları yazmadığım bazı programların adları da aşağıdaki gibidir:

mdr:http://www.epistasis.org/mdr.html
rap analyst:http://www.raptorinternational.com
viscovery somine:http://www.somine.info
sas enterprise miner:http://www.sas.com/technologies/analytics/datamining/miner/index.html
db2 intelligent miner:http://www-306.ibm.com/software/data/iminer/
kdnugget:http://www.kdnuggets.com/index.html
insightful miner:http://www.insightful.com/products/iminer/default.asp
xlminer:http://www.xlminer.net/
oracle data mining:http://www.oracle.com/technology/products/bi/odm/index.html
bu programların dışında matlab programında çalışacak biçimde yazılmış özel kodlarla matlab programı da bir veri madenciliği programı gibi kullanılabilir.

clementine

beyaz komur
spss şirketi tarafından üretilen; odbc veri tabanlarına, text, spss, sas, excel ve dimensions dosyalarına bağlanarak verileri okuyabilen; birçok veri görselleştirme ve veri ön hazırlığı teknikleri kullanabilen; yapay sinir ağı, karar ağacı, birliktelik analizi, doğrusal ve lojistik regresyon ve faktör analizi modellerini oluşturabilen; ticari lisanslı veri madenciliği yazılımlarından birisidir.

27 aralık 2007 ankara depremi

beyaz komur
-deprem oluyor galiba
-büyük bir depreme benziyor evden çıksam mı?
-baya büyük bir deprem herhalde artık çıkamayız da, kenarlara mı yanaşsam?
-inşallah bu bina dayanır...
-ohh bitiyor galiba.
-anneeeee nerdesiiinn...

beni bu gibi düşüncelere gark eden olaydır.

5.5 büyüklüğünde olan bu depremi ortalama 3 büyüklüğünde 7 artçı deprem izlemiştir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol