confessions

memet

- Yazar -

  1. toplam entry 132
  2. takipçi 1
  3. puan 8239

sweelinck

memet
1562-1621 yılları arasında yaşamış barok dönem besteci. gerçek anlamda org için ilk fügü besteleyen kişi olur kendileri. bach öncesi barok dönemde kontrapuntodaki kompleksliği en iyi yakalamış kişidir. "ben bach seviyorum da aynı tarzda kimler var kimleri dinleyeyim" diyenlere tavsiye edebileceğim bir bestecidir.

william shakespeare

memet
elizabeth döneminin ve tüm ingiliz edebiyatının en ünlü oyun yazarı. yazdığı 30 civarı oyundan popülerliğini hala koruyanlar daha çok trajedyalarıdır. komedyalarının artık daha az hatırlanır olmalarının sebebi mizah anlayışının o günden bugüne bir hayli değişmesidir.
eserleri sinemaya en çok aktarılmış yazarlardan biridir.
hayatı hakkında elde pek bilgi yoktur, hatta öyle birinin yaşamadığını, eserlerin başka bir yazarın elinden çıkmış olduğunu savunanların sayısı da azımsanamayacak ölçüdedir. (bu kişilerden bazıları bu eserlerin stradford okulu öğrencileri tarafından kaleme alındığını, oyunlardaki tarzların tek bir kişinin kaleminden çıkamayacak kadar çeşitli olduğunu savunur, bazıları christopher marlowe’un 1593’te ölmediği, shakespeare ismini alarak bu oyunları kaleme aldığını savunur, bazıları shakespeare adıyla tanınan kişinin aslında ben johnson olduğunu savunur, ve bu liste uzar gider).
bu iddiaların temelinde daha çok shakespeare diye tanınan ve kısıtlı bir biyografisi elimize ulaşan kişinin bu eserlerin hepsini kaleme alacak bir birikime sahip olacaği eğitimi almamiş olması ve diğer yazarlar gibi toplum hayatında öne çıkan bir kişi olmaması yatar.
eşcinsel veya biseksüel olduğu rivayetlerinin sebebi sonelerinde sürekli olarak yer alan biri erkek diğeri kadın iki kişidir; nasıl aşık olduğunu bilmediği ve her zaman ne kadar çirkin olduğunu söyleyip buna rağmen ona büyük bir aşk duyduğunu belirttiği esmer kadın (dark lady) ve güzelliğine hayranlığını dile getirip sürekli "neden kadın değil de erkeksin" dediği beyaz tenli erkek. ancak bunu değerlendirirken rönesans döneminde erkeklerin birbirleriyle bu kadar samimi olmalarının gayet doğal karşılandığını da hesaba katmak lazım.

biz

memet
1. kati bir seyi dikerken igne gecirecek yeri delmek icin kullanilan, celikten yapilmis, sivri uclu ve agac sapli arac, tig.
2. maras isinde kalin karton parcalarinin igneyi kirmamasini saglamak ve delik delmek isleminde kullanilmak uzere hazirlanmis tahta sapli, ince sivri uclu bir tur cuvaldiz. (tdk)

tig

memet
1. dantel veya yun ormekte kullanilan, ucu cengelli kisa sis.
2. demirci ve tesviyecilerin delikleri buyutmek veya esit duruma getirmek icin kullandiklari takim.
3. farscada kilic. (tdk)
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol