4 kasım 2007

ya basta viva zapatista
erken bir tarihe alınmazsa genel seçimlerin yapılacağı tarihtir.aşağıda seçimlere girecek partilere ilişkin haberi görebilirsiniz.


[sesonline net] ankara-seçmen listeleri askıya çıkarken, erken seçim kararı alınmadığı takdirde 4 kasım 2007’de yapılacak genel seçimlere 21 partinin katılacağı bildirildi. yüksek seçim kurulu ( ysk ), 41 ilde örgütlenmesini tamamlayan ve 25 haziran 2006 tarihinde ilk genel kurulunu yapan dtp’yi de seçim listesine aldı.

siyaset cumhurbaşkanlığı seçimi ve erken seçime yönelik tartışmalara kilitlenirken, yüksek seçim kurulu da hazırlıklarını sürdürüyor. yeni yılla birlikte gerek cumhurbaşkanlığı seçimi gerekse erken seçime yönelik tartışmaların daha da hız kazanması beklenirken, yüksek seçim kurulu da, akp ve chp’nin uzlaşarak çıkardığı kanun gereği 4 kasım 2007’de yapılacak olan genel seçimler için, seçmen listelerini bilgilerin güncellenmesi için hafta başında askıya çıkardı.
yüksek seçim kurulu tarafından seçimlerde mükerrer oy, seçmen kaydırma gibi sorunların önüne geçmek ve parmak boyama işlemine son vermek amacıyla bilgisayar destekli seçmen kütüğü oluşturulurken, seçmen listeleri de 1 mart 2007’ye kadar askıda kalacak. süre içerisinde listede ismi olduğu halde o bölgede oturmadığı anlaşılan seçmenlerin kayıtları dondurulacak. genel seçimlerin zamanında yapılması halinde seçim takvimi 20 temmuz’da başlayacak. seçime yönelik alt yapı çalışmaları kapsamında ysk, ankara’daki selim amca çamaşır yıkama hizmetleri’ne 400 bin seçim torbasını yıkattırdı.

53 partiden 21’i seçimlere katilabilecek

türkiye, 2007’de seçimlerle birlikte en çok ysk’yı konuşacak. ysk’nin seçime katılacak siyasi partiler listesine yeni yılla birlikte dtp de katılacak. ysk en son 30 temmuz 2006’da yapılan muş ili korkut ilçesi belediye meclis üyeliği seçimleri öncesi yayınladığı listede 20 partiye yer vermişti. 41 il’de örgütlenmesini tamamlayan ve 25 haziran 2006 tarihi itibariyle ilk genel kurulunu yapan dtp ile birlikte listedeki sayı 21’e yükseldi. seçimlere katılacak siyasi partiler şunlar:

akp, chp, anavatan, dyp, mhp, dsp, sp, shp, ödp, dtp, tkp, mp, ldp, ip, hdp, hakpar, gp, emek partisi, bbp, btp, atp.”
seyhmerat
türkiye’nin geleceği için artık daha önemli hale gelmiş seçimlerdir. gerçekten demokrasi isteyenler akp’yi düşürürler.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol