almanci

imgoindeeperunderground
almanya’da yasayip yurda donenlere turklerin verdigi isimdir. burdan bakinca "oglanci" gibi durmasi itibariyle pek hos degildir lakin boyle kotu bir anlami yoktur. yok olmasina ragmen ifade ettigi imaj da pek hos degildir. genellilkle koyu esmer tenli, bozuk turkceli, kendisini bir sey zanneden , cogunlukla koyu milliyetci , kro insan tipini tarif eder. elbette bu tarif bir genellemeden ibaret olup tum bu sozleri utandiracak mensuplari da bulunmaktadir.
ithilquessir
genelde ikinci nesil almanya vatandasidir. ailesi turktur ama almanayda dogmustur. turk mahallesinde dogmus, turk kasabindan alisveris yapmis, turk tamirhanesinde calismis, orta okulun sonlarina dogru ilk kez alman gormustur. benzer formalri hollanda basta olmak uzere cesitli bati avrupa ulkelerinde de bulunmaktadir.
hakki bashar
okuyacaklarinizda amacim kimseyi kucumsemek degil. almanci diye tabir edilen kisiler, turkiye’den almanya’ya bes kurussuz gidip uzun sure almanyada calistiktan sonra bir sekilde iyi para kazanip turkiye’ye parali olarak geri donen kisilerdir. ne yazik ki bu vatandaslarimiz almanya’da itilip kakilmis, turkiye’ye donduklerinde ise kendilerinden almanci diye soz edilmistir. yani iki arada bi derede sikisip kalmislardir. sac uzatip kupe takarlar ama biz delikanliyiz diye gecinirler. herkes hatirlar bir zamanlar almanci bir cartel grubu vardi daha sonra bunlar dagildi. karakan diye bir grup cikti ortaya. bu grubun "vatanda almanci burada yabanci" diye bir sarkisi vardir ki bu sarki sadece adiyla bile herseyi ortaya koyuyor. almancilarin sevdigim bir yonleri vardir ki o da milliyetci olmalaridir.
eric cartman
niye bilmem,alamancilar aklimda hep mercedes arabayla geldigi koyunde,sabah,kolunda son ses acik nordmende radyoyla,kafasinda tuylu fotr sapkayla yavas yavas,gerine gerine yuruyerek koy kahvesine giden biyikli adamlar olarak yer etmistir.
hamsi
almanciyla birebir alakam wra cunku babam oraya gidip yerlesmis hayatini kurmus hala turkiyeden beni idare etmeye calisio ustlik annemlede evliler ne almanya’ymis be!
asligibidir
almanci almanyada calisan turklere verilen isimdir. bu kisiler her iki ulkedede 2. sinif vatandas durumundadirlar. almancilari tanima yollari; bembeyaz spor ayakkabi giyerler kalabalik icinde hemen farkedilebilirler, altin zincir takmaktadirlar, cep telefonlari devamli ellerindedir sacma sapan alisveris yaparlar, turkiyede almanca,almanyada turkce konusurlar.
cocabora
orada olup olmadık berbat işlerde çalışırlar.buraya gelince kral olup bir aylık mükemmel tatil yaparlar.altlarında mercedes vardır genelde.
oraya ilk gidenler daha bir türktür gerek yaşayış gerekse inanç konusunda...onların torunları ise artık almanlaşmıştır.bencilleşir böyleleri,sadece deniz için gelirler buraya...
her şeye rağmen bu almancıların türklük kanında var!davranışları ile anlaşılabilir kısa sürede kimlikleri.
anlamayanadam
bir zamanlar atv’de yayınlanan şok adlı programın bir bölümünde söylenen ve yarılmama sebep olmuş güzide eser;

almancilar almancılar diz çöküpte yalvardılar
almancilar almancılar diz çöküpte yalvardılar

tuvalet temizlerler mersedese binerler
almancilar almancılar diz çöküpte yalvardılar

not: söyleyen piyano çalıyordu aynı zamanda
sempatiksinirsistemi
insanın gözünde canlanan şekil şöyledir.mercedes bir araba beyaz atletli bir adam kafasında fotr şapka ve ucunda kaz tüyü boynunda kocaman altın,altın saat yüzük ve hatta dişler.iki kültür arasında sıkışıp kalmış şahsiyetlerdir.
camurhan
türkiye’nin kalkinmasina sicak para akisi acisindan büyük faydalari bulunmus, ikinci nesillerinin kimlik bunalimi cogu kez yasadigi, genellikle muhafazakar olan, türkceyi cok azinin iyi derecede konusabildigi, birkac on yil sonra kökenlerini sadece soyisimlerinden dolayi bilebilecek türkiye kökenli almanya’da yasayanlar.
türkiye’deki uc akimlardan mütemadiyen etkilenirler. söyle ki 12 eylül dönemi ya milliyetci ya da solcu ayrismasina giden insanlarimiz, bu aralar dindar muhafazakar, pkk sempatizani olma ayrismalarini yasamaktadirlar. halbuki bilmezleri ki en büyük ayrismayi coktan kendi kültürlerinden yasamislardir.
üzüm üzüme baka baka kararir misali almanya’daki sorun cikaran yabanci kitle arasinda ne yazik ki basta yer alirlar. bunun almanlarin dislamasi, kendilerini gelistirememe ya da perspektifsizlik gibi sebepleri vardir.
birinci kusagin ezilmisligini bil(e)meyen yeni kusaklar icin türkiye ne yazik ki tatil yeri olmustur. yoksam nerede o eski alamanci arabalari, üc hilal-hz. kilinc kolyeleri, dar t-shirtleri, cicim ayakkabilari. peh peh pehhhhh
anavarza1940
zamanında türkiye’den almanya’ya işçi olarak gidip orayı acı vatan bellemiş kişiler ve o kişileri takip eden kuşaklar bütünü...
kültürler arası gel-gitlerden dolayı büyük bir ikilem içinde olurlar genellikle...
ne yazık ki; mercedes alıp köye dönmek, tüylü fötr şapka takmak gibi semboller hep bu kişilerin üzerine yapıştırılmıştır...
almanya’da türk, türkiye’de alamancı olmaları toplumsal yaşamlarını etkiler ve kimi zaman bu durum bu kişilerin önünü tıkar...
fakat olumlu tarafları da vardır bu hadisenin...
şokella’nın bile bir kahvaltı lüksü olduğu dönemlerde nutella tüketiminin dibine vuranlar yine onlardır...
memlekete geldiklerinde eşe dosta getirdikleri almanya standartlarında dandik sayılacak hediyelerle türkiye’de kral da olabilirler...

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol