berat kandili

0 /
maliyeci
an itibariyle icinde bulundugumuz gun beraat kandilir.yalniz hala berat mi beraat mi onu anlamis degilim.bu mubarek gece butun gunahlarin affedilecegi bir gece olmasi suretiyle muslumanlara sunulmus buyuk bir firsattir.tovbe edilesi bir gecedir.tum yazarlarimizin kandili mubarek olsun.
seyhmerat
su an itibariyle icinde bulundugumuz gunun kutsal ozelligidir.berat mi beraat mi onu bende bilmemekteyim zira bir cok yerde her ikiside kullanilmakta...
mitili
tüm günahların affedildiği gün derler. derler de, o zaman berat kandilinde intihar edip ölmek üzereyken tövbe eden insanın da mı günahı silinecek? herkes cennetlik o zaman. enteresan bir şey.
el menzile beynel menzileteyn
berat kandilinde olup biten ozel bir sey yoktur..bu gece aslinda misafiri agirlamak icin yureklerde yapilan on hazirliktir.kimdir bu misafir? tabi ki ramazan.. yani berat gecesinin merkezinde ramazan vardir..

“ramazan ayi oyle bir ay ki, insanlik icin bir kilavuz olan, icerisinde yol gosterici ve hakki batildan ayirici apacik mesajlar bulunan kur’an o ayda indi.” (bakara, 185)

(bkz: ramazan)

edit:misafirinizi, misafirperverliginize hayran birakmaniz temennisiyle hayirli kandiller dilerim..
urban f
insanların bir sene içerisindeki rızıkları, zengin veya fakir olacakları ve ecelleri gibi mühim hususların meleklere bildirildiği gece olarak tarif edilmiştir.
kendi aklımızca hakkımızda hayırlısını dilemekten ötesi gelmiyor elimizden...
muhabbetperver
aslı berae (beraet) olan arapçadan dilimize geçmiş olan kelimedir...bilinenin aksine "kurtuluş" manasına gelmez... "ihtar ve ültimaton" manalarını içeren bir kelimedir... şahsi kanaatime göre, bu gece, gerçek kötülere bu dünyanın amacını ihtar mahiyetindedir...(mevzuyu uzatmak mümkün)
independence
2010 senesine denk gelen berat kandili bugundur, yani 26 temmuz 2010. gerci entrynin tarihine bakmi$ olsaydin da gorebilirdin bunu ya neyse.
benduruyorumsebagitti
hayırlara vesile olmasını dileyeceğimiz gece. karde$in karde$e dü$ürülmeye çalı$ıldığı, birilerinin zenginle$tiği hatta yedi sülalelerinin... çok sayıda itin ayak izlerinin ülkemiz topraklarını kapladığı bu dönemde hayırlar dileyeceğiz...
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol