criminal united kingdom

galahad
Toplamda 2 sezon ve 7 bölümden oluşan netflix dizisi.

Tek mekanda geçen, suçluların sorgu odalarındaki psikolojisini anlatan ve ingilizlerin bulunduğu harika ötesi bir dizi.

Dizide herhangi bir aksiyon yok. Olaylar sadece tek odada, sözlü şekilde anlatımla geçiyor. Biraz polislerin arka plan hikayelerine de giriyorlar ama çok kısa sürüyor. Bunu da biraz mecburi yapıyorlar çünkü sorgulayan yetkililerin nasıl bir karaktere ve yaklaşıma sahip olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz. Ancak dediğim gibi suçluların karakter derinliğine inilmiyor. Her bölümde farklı suçlu ve farklı konu olması da ayrı güzel.

Polisiye tarzı yapımları severim ama bu tarz yapımlar genelde çok uzun sezonları olur ve bitmek bilmez diye pek giremiyorum. Bu dizi hem 40 dakikalık bölümleri hem de doyurucu polisiye tarafıyla bana kendini sevdirdi.

Henüz ilk sezonum ilk 2 bölümünü izledim. İlk bölüm çok hoşuma gittiyse de ikinci bölüm biraz yavandı. Sindire sindire izleyeceğim. Gerçi 5 bölüm kalmış. Sindirerek gitsen ne olur...
galahad
Bitirdim.
İlk sezonu da ikinci sezonu da son derece başarılı olmuş.
Ancak ikinci sezona ayrı parantez açmakta fayda var. Çünkü ders niteliğinde bölümleri var. İzlerken, ulan harbiden de bunlara gerçek hayatta dikkat etmek lazım... dedirtti.

Yani cinayet konuları zaten polisiyenin olmazsa olmazı. İkinci sezonda bunun dışında çıkıp, farklı konularda ve suçlardan konular seçilmesi harika olmuş.

Özellikle tecavüz ve sosyal medya kullanımıyla alakalı bölüm bu konuda zirve...

Oyunculuk ne durumda peki?

Cevap; Muazzam seviyede. Hatta bu kadar iyi oyunculuğu nasıl yapıyorlar aklım almıyor.
Eğitimli, kariyerli insanlar/oyuncular biliyorum ama dışarıdan izlesen, gerçekten bunlar suçludur diyebilirsin. Öylesine inandırıyorlar. Şaşırtıcı.
Ben mi abarttım bilmiyorum ama her bölümdeki konuk oyuncular beni çok etkiledi.

Yani kit harington bile gözüme batmadı... o kadar diyeyim.

Şimdi bu dizi izlenir mi ?

Cevap; her türlü izlenir ve izlenmeli. Polisiye seviyorsan zaten kaçırman mümkün değil ama yok efendim bu tür beni bayıyor, aksiyonsuz sahnelerde yoruluyorum diyorsan bile bu dizi türü sevmek için ideal.

Sebebi, olayın sadece tek mekanda yalnızca sorgu odasında geçmesi. Uzun uzun suçluların hayatına falan detaya girme yok. Bayma derdi de yok...

Kesin izlenmeli diyorum ve genel puanım 8/10

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol