demokrat parti

0 /
ya basta viva zapatista
türkiye’nin gerici yönünü siyaset arenasına çıkarıp kuvvetlendirmiş ve ihtilaller sürecinin başlatıcısı olmuş olan partidir.chp’nin devletçi ve tek partili hayatına son vermesi iyi olmuşsa da ortaya koydukları chp gibi statükocu olduğundan dolayıdır ki demokrasiyi yeşertmemiştir.
betterthan
yeniden kurulan amblemi turkiye haritasi uzerinde duran kirattir,yani bu bir nevi biz ulkeyi ciftlige cevirmek ve istedigimiz gibi at oynatmak istiyoruz demektir kanimca.
ankakusu
birlesin sloganini üzerine alinmasi gereken kesim alinmayip, ikilikte, ayrimcilikta birbiriyle yarisir, merkez sag birlesir yine hor görülür.

sorarim partileriniz de ayrimcilik ruhlarina islemisse bunda merkez sagin suçu ne? kiskançlik olsa gerek. eee elin oglu yillardir sol için yapilan hayalleri bir çirpida yapi verdi.
nihilist
anavatan partisi’nin hala hayal gordugunun resmi olmustur bu parti. anavatan partisi’ni erkan mumcu hala bir parti sanmaktadır anladıgım kadarı ile. sizofreink bir hal almsıtır durum iyice. dsp chp ile birlesemez zira hala kendilerini parti zannederler, anavatan dyp ile birlesemez cunku gercekten oy atanı varmıs gibi dususnur. obsesif bir hevese donustu artık bu olay. her seyin bokunu cıakrıyoruz demokrasinin bile bokunu cıkardık. hayır anlamıyorumki bu kadar partiye ne ihtiyac var, dunyada bizim kadar partisi olan baska memleket var mı cok merak ediyorum. parti dedigin; ya sagcı olur ya solcu olur, arada akıllı cıkar mazlum taklidi yapar onun dısında 35milyon partiye ne ihtiyac var anlamıyorumki. kafasına esen parti kuruyor.

bir dahaki secimlerde bende parti kuruyorum,

partinin adı; topunuzun allah belasını versin.

kısaltması; tab

amblemi; turkiye uzerinde kosturan atı sokan arıya gozunu dikmis oklarlarla yaralanmıs bir kurtun kafasında ampul yanıyor.

elma sekeriiii
celal bayar’in ve adnan menderesin basini cektigi bir grup ilk kez chp icinde muhalefet etmeye kalkisip tum partinin ilgisini cekmeyi basarmislardir. ismet pasanin izniyle de bi parti olarak demokrat parti kurulmusturç zamaninda bu partinin chp etrafinda bir yorunge seklinde bir uydu partisi olacagi dusunulmus, tek parti sisteminden yani koltuk sevdasindan vazgecmek yememiştir. bu yuzden chp hep dp yi kucumser davranmisitr.yeter söz milletin adli posterleriyle halkin ilgi odagi olmayi basarmis olan dp bir anda yükselise gecmis, zamaninda chpnin terkettigi, koylere elektrik vermeye usendigi dönemleri ön plana cikararak turkiyenin ilk karayollarini in$aa etmeye baslamislardir.insanlarin sevgi kelebegi haline gelen dp, ayni zamanda dumura ugramis olan chpyi de kendine di$ biletmeye yoneltmistir.ancak sunu da sölemek gerekir ki ayni agacin kerestesi olan bir parti,hangi sekilde demokrasiyi bu yeni yeni gelisme yoluna giren turkiyenin rejimi olarak konsolide edebilirdi ki? bir kere chp rejimi ornek olunabilecek rejim degildir efendm, dp ne yapsin baska parti gormuslugu mu vardir?kendince demokrasiyi uygulama yoluna gider tabiiki de arkasinda ki o buyuk emperyal gücün de yardimiyla .is bu modelin yanlisligi dolayisiyla gun gormeden kollari sivayan dp 1954 secimlerinde cogunlukla basa gelmis, bas da ayak olmustur .dp iktidar sarhoslugu ile chp ile ayni gaflete dusmus insanlari ikilige sevk etmis toplum birbirine di$ biler hale gelmistir.
(bkz: odunu aday gostersem sectiririm)
(bkz: ince demokrasiye paydos)
(bkz: siz isterseniz hilafeti de getirirsiniz) seklindeki cumleleriyle adnan menderesin ne kadar ileri gittigini gorebiliriz. ilk zamanlarinda turkiyenin gozbebegi daha sonrasinda ise yuzkarasi olarak tarihe gecen demokrat partinin daa sonradan ise bir suru sokak ve caddelere celal bayar adnan menderes isimlerini verip adnan menderesin mezarinin topkapi tarafindaki sasali sütunlarla suslenmesi hakikaten akillara ziyan bir ironidir.
(bkz: madem sevecektin neden asarsin be adam)
ayrica adnan menderesin yassi ada mahkemelerinde kopek davasi ve celal bayarin da sus esyasi gibi komik davalarla yargilanmalari insanin aklina vur dedik oldurdun deyimini akillara getirir cinstendir. ayrica bir insanin asiriliga gitti diye asilip oldurulmesi ne derece dogrudur, ne derece demokratiktir allah bilir.sanki kendileri ayni seyleri gecmiste yapmamiscasina dpye yuklenmeleri ne kadar dogrudur.
chpye burdan selam ederim, sevgiler.
evet turkiye hic bi zaman demokratik olamadi, olamayacakta
isimsizkahraman
günümüzdeki halinin gereksiz olduğunu düşündüğüm partidir. ne de olsa artık miadını doldurmuştur. neden derseniz


1950’den bu yana türkiye’yi tek parti yönetir.

demirel; menderes’in genel müdürüdür... özal; demirel’in müsteşarıdır... erbakan; özal’ın ilk genel başkanıdır... tansu çiller; demirel’in, mesut yılmaz; özal’ın bakanlarıdır... tayyip erdoğan; türkeş’in mc ortağı erbakan’ın belediye başkanıdır...


menderes-demokrat parti
demirel-adalet partisi ve doğru yol partisi (demokrat parti türevleridir)
özal-anavatan partisi
erbakan-refah partisi
tansu çiller-doğru yol partisi
mesut yılmaz-anavatan partisi
tayyip erdoğan- adalet ve kalkınma partisi

yani demokrat parti ile başlayan bu gelenek evrile evrile sırayla adalet partisi, dyp, rp, anap ve adalet ve kalkınma partisi olmuştur. hala varlığını sürdüren anap, dp ve rp zaten miadını doldurmuş ve akp adına bürünerek başımıza geçmiştir. kapatın dükkanları katılın akp’ye de göstermelik muhalefet yapmayın.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol