dünya kadınlar günü

0 /
independence
8 martta kutlanacak olan gun..ne anlami vardir ve neden cinsiyet ayrimi yapilir dunyanin kimi gunlerinde halen anlayabilmi$ degilim..ama benim anlamamam boyle gunlerin var olmasini degi$tiremiyor ne yazik ki..
independence
8 mart kadinlar gununun 6 marttan kutlanmaya ba$lamasi, onlarca insanin gozaltina alinmasi ile sonuclandi.gozaltina alinanlar da kadin degildi i$in kotusu.hepsi gencten erkeklerdie ne ki $imdi bu?
tasar
dünya kadınlar günü’nün ortaya çıkışı hakkında üç ayrı görüş var:
birinci görüşe göre,1857’de new yorklu dokuma işçisi kadınlar, düşük ücretleri, on iki saatlik iş gününü ve artan iş yükünü protesto etmek için bir gösteri yürüyüşü yaptılar. polis şiddet kullanarak yürüyüşü dağıttı.
ikinci görüşe göre, amerikalı kadınlar 8 saatlik işgünü ve kadınların siyasal hakları için mücadele ederken, şubat 1908’de manhattanlı iplik işçisi kadınların grev yapması ve polisin yine şiddet kullanmasıdır.
üçüncü görüş,1909’da new yorklu dokuma işçisi kadınların işten çıkarılmaları protesto etmek için fabrikayı işgal etmeleri, çıkan yangında 129 kadının hayatını kaybetmesidir.

başlangıcı hangi olay olursa olsun, bu mücadelenin anısına, 2. enternasyonalin 1910’daki kongresi’nde clara zetkin’in önerisiyle , uluslararası emekçi kadınlar günü olarak ilan edildi.1910 yılından başlayarak 8 mart tüm dünyada kadınlar için özel bir anlam taşıdı. kadınların başkaldırısını simgeledi, birlikte bir güç olmanın, dayanışmanın anlamını bugünlere taşıdı.1960’lı yıllara dek sosyalistlerin kutladığı bir gün olan ,1960’lı yıllarda yükselen feminizmin etkisiyle tüm kadınların, sadece emekçi olarak değil, hayatın tüm alanlarında, yaşanan ortak ezilmişliği ve mücadeleyi simgeleyen bir gün olarak kutlanıyor. birleşmiş milletler de 1975’te bugünü "dünya kadınlar günü" olarak ilan etti.
phoebus
sınıftaki kızlar hocamıza hediye alalım yarin dünya kadinlar günü dediğinde hatirladiğim başka bir ulusal para harcama günü.
belkibirgunbiryerde
geçen sene, bazı adamların kızılay’ın göbeğinde durup,gelip geçen kadınlara çiçek dağıttığı,bazı yankesicilerin de o sırada çantasız gezmeyen ve çiçeğe pek bir meraklı olduğundan adamların başına toplaşıveren kadınların cep telefonu ve cüzdanlarını aşırdığı gün..
ates bocegi
dünya kadınlar günüymüş !!!! kim umursuyorki, o güne nazaran bir çift gül uzatırlar elimize..benim için dünya kadınlar günü bana saygı duyulan her gündür...
ates bocegi
bu arada yazimi kimse görmeyecekmiş galiba kabul töreni yapilamsi gerekiyor :)elbet bi okuyan vardir dimi ona hitaben hoşbuldum diyorum
31subat
eskiden bakirelerin tanrılara kurban edildiği mübarek gün. şimdi bakire bulunamadığı için bu günün içeriği değişmiştir.
belkibirgunbiryerde
bakireleri tanrılara kurban ederek hor kullanan erkeklere karşı ayaklanmış kadınların haklarını aramalarını ifade eden bir nev’î bağımsızlık günü..
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol