düşünce özgürlüğü

0 /
lost corpse
her zaman "ifade ozgurlugu" ile karistirilan bir kavramdir bu. dusunce ozgurlugu vardir cunku daha dusunceleri birincil derecede kontrol edebilecek bir mekanzima gelistirilememistir. ha medya bir parca bu isi yapar ama asla yeterli degildir. mevz-u bahis olan ve olmadigi iddia edilen sey ise ifade ozgurlugudur. ifade etmedikten sonra kimse ne dusundugunuzu bilemez cunku.
fortuna albani
gunumuz siyasetcileri tarafindan pratize edilmis, aslinda olumlu olan ama suan itibariyle her populer kultur ogesinin oldugu gibi yozlasmaya ugramis kavram, olgu.
independence
du$uncelerde ozgurlukten bahsetmek biraz sacma bir yakla$im gibi geliyor bana.keza kimse kimsenin ne du$undugunu bilemez doga ustu bir yetenegi yoksa.du$unce ozgurlugunden daha ziyade du$unuleni ifade etme ozgurlugunden bahsetmek gerekir.ne du$unurseniz du$unun, bu tamamen ki$inin kendisi ile arasindaki ozel bir durumdur ve kimse tarafindan bilinebilmesi mumkun degildir.ote yandan du$unduklerinizi ifade etmeye ya da uygulamaya geldigi zaman, i$te tam bu esnada kimi kisitlamalarla kar$ila$maniz olasidir.bu toplumun icerisinde bulunan yerle$ik duzeni muhafaza etme amaci ta$iyan gayetle de gerekli bir uygulamadir.bir insan katliam yapmayi du$unebilir.bu konuda kendisine kari$an goru$en var mi? yok.olamaz da.lakin siz katliam yapma du$uncenizi pratige gecirmeye kalktiginiz zaman orada birileri size mudahale eder i$te."kimi katledeceksin, hangi hakla katledeceksin, tavuk mu katlediosun lan sen, ibibik!" turu tepkimelerle kar$la$maniz oldukca olagan ve gereklidir.kaldi ki ayni kisitlamalar sozluk icerisinde de hayati onem ta$iyan gerekliliklerin ba$inda yer almaktadir.zaten sozlukte ba$lica iki yasak vardir.anayasal duzene aykiri yazilar yazilmayacak, sozluk hack edilmeye cali$ilmayacak.nitekim bu zamana kadar oldugu gibi bundan sonra da hack turu giri$imlerde bulunan tav$anlara kicimizla gulmeye devam edicez.kicimizi egittik bu konuda.yeterince kahkaha efekti cikartabilir hale getirdik $ukur.
my son is father
ifade özgürlüğü, ulusal ve ulusalüstü bir çok belgede temel hak ve hürriyetler kapsamında düzenlenmiş ve koruma altına alınmıştır.
bu bağlamda;
insan hakları evrensel bildirgesi ’nin
19. maddesinde;
"herkesin görüş ve anlatım özgürlüğüne hakkı vardır. bu hak, karışmasız görüş edinme ve herhangi bir yoldan ve hangi ülkede olursa olsun bilgi ve düşünceleri arama, alma ve yayma özgürlüğünü içerir.",
insan hakları avrupa sözleşmesi ‘nin;
9. maddesinin 1. fıkrasında;
"herkes düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne sahiptir. bu hak, din veya inanç değiştirme özgürlüğü ile tek başına veya topluca, açıkça veya özel olarak ibadet, öğretim, uygulama ve ayin yapmak suretiyle dinini veya inancını açıklama özgürlüğünü de içerir.",
10. maddesinin 1. fıkrasında;
"herkes görüşlerini açıklama ve anlatım özgürlüğüne sahiptir. bu hak, kanaat özgürlüğü ile kamu otoritelerinin müdahalesi ve ülke sınırları söz konusu olmaksızın haber veya fikir alma ve verme özgürlüğünü de içerir. bu madde, devletlerin radyo, televizyon ve sinema işletmelerini bir izin rejimine bağlı tutmalarına engel değildir." hükümlerine yer verilmiş,
anayasa ’nın;
24. maddesinde din ve vicdan hürriyeti başlığı altında;
"herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.
14 üncü madde hükümlerine aykırı olmamak şartıyla ibadet, dini ayin ve törenler serbesttir.
kimse, ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.",
25. maddesinde düşünce ve kanaat hürriyeti başlığı altında;
"herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir. her ne amaçla olursa olsun kimse düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz. düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.
walide sultan
hava kadar bedava sanilmamalidir, bedeli mutlaka vardir...sadece kendi beyninizin icinde ozgur birakmissaniz, bu durum bile, biraz beyinde asinma yapar,cunku her calisan seyin yipranma payi vardir...ifade etmediginiz surece ya da ettiginiz taktirde; yasal, toplumsal ve kuramsal sinirlarin disina cikmadiginiz surece bu dogrudur, dusunce ozgurlugu vardir...buna karsilik, dunyada ’sinirsiz ozgurluk’ diye bir olgu yoktur, demek ki bu ozgurluk turunun de sinirlari olmasi normaldir... sayet ifade etmek isterseniz tabii bununda bedeli vardir...bu da dogaldir.(silinen enrtrylerimiz gibi mesela...)
boslukta bos olamayan adam
düşünce özgürlüğü diye birşey olmaz kimin ne düşündüğü bilinemeyeceğinden "düşünceyi açıklama özgürlüğü" olmalıdır. ceza kanunumuzun terimsel hataların biridir.ha bi de türkiye’de de adı her neyse yoktur bu özgürlük.
maliyeci
her fırsatta karşımıza çıkartılır bu.ab ile ilişkilerde sorun olur,ya da yurt içinde.lakin bizden bu alanda daha geri ülkeler de varmış.hem de bize akıl öğretmeye kalkan ülkelerden.fransa...
stella
her $ey gibi sinirlari vardir dü$ünce özgürlügünün. bu sinir ’hakaret’ siniridir. aslina bakarsak, ele$tirinin anlamini bilen ve hakkini veren bir insan hakaretten olabildigince uzak durur.

eger türkiye’de, her $ey (yapici) ele$tiriye açiksa, sesi çikanin agzi kapatilmiyorsa, yazarlar ve çizerler, sirf kendi dü$üncelerini dile getirip insanlarla payla$tigi için dava edilinmiyor, hapse atilinmiyorsa, azinliklarin adi günlük konu$malarda kullanilabiliyorsa, atatürk gibi tanrisalla$tirilmadan hiç hazetmeyecek yüce bir lider, yapabilecek insanlar tarafindan ele$tiriye tabii tutulunabiliyorsa, türkiye’nin geçmi$i ve geçmi$indeki karanlik ayrintilar bugüne ta$inabiliyor, bir ders alinmasi amaciyla kitlelere aktarilabiliyorsa, türkiye’de dü$ünce özgürlügü vardir diyebiliriz; ardindan da "ne mutlu türküm diyene!"..

(ifade/dü$ünce özgürlügü)
armes
dünya üzerinde hemen hemen bütün ülkelerde olduğu söylenen ama hiç bi zaman tam anlamıyla olmayan ve olması çok zor olan hadise.
-bu ülkeye düşünce özgürlüğünü getirdik
-siz şöyle böyle demişsiniz ama bunun şöyle olması gerekmez mi
-atın şunu içeri.
-höng.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol