florida

seyhmerat
tampa ve gainsville adında iki tane büyük öğrenci kentini bünyesinde barındıran bunlar dışında da miami ve orlando dünyaca ünlü iki kentin daha olduğu eyalettir. tampa’da bir çok türk yaşamaktadır, öz ağabeyim de orada yaşamaktadır ve oktay sinanoğlu hoca da eşinin mesleki hayatının orada devam etmesinden dolayı sıklıkla görülebilir oralarda.
angelus
abd’nin florida eyaleti, 140.098 km2’lik bir alan kaplamaktadır. florida’nın güney kısmı genelde düzlüklerle kaplıdır, orta ve kuzey kısımları tepeliktir. florida sahilinin atlas okyanusu kıyısındaki bölümü 933 km’lik bir alanda uzanırken, meksika körfezine kıyı olan bölümü 1.239 km’dir. st. john’s, apalachicola ve suwannee, florida’nın önemli nehirleridir. florida’nın başkenti tallahassee’dir. jacksonville, miami, tampa, st. petersburg, hialeah ve orlando eyaletin en kalabalık şehirleridir. florida’da 13 milyondan fazla insan yaşamaktadır.

ilk defa insanı ay üzerine taşıyan apollo 11 uzay gemisi, 1969 yılında florida’daki cape canaveral üssünden fırlatılmıştı. 1971’de, walt disney world orlando’ya yakın bir yerde açılmıştı. sidney poitier (sinema oyuncusu), chris evert (tenis şampiyonu) ve julian adderley (caz müzisyeni) ünlü floridalılardan bazılarıdır.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol