ıı. attalos

akillibirdeli
(d. m.ö. 220 pergamon (günümüzde bergama) - ö. m.ö. 138 pergamon (günümüzde bergama)
pergamon krallığı kralı olarak m.ö. 160–138 yılları arasında hüküm sürdü. pergamon krallarından olan, attalos hanedanının beşinci üyesi κral ı. attalos ile kraliçe apollonis'in oğlu, ıı. eumenes'in kardeşidir. ağabeyi ıı. eumenes'e olan bağlılığından ve sevgisinden dolayı "kardeşini seven", olarak anılır. kardeşi ıı. eumenes ölünce vasisi ııı. attalos küçük olduğundan, ağabeyinin karısı kraliçe stratonike ile evlenerek kral oldu.

krallığı sırasında selevkos, makedonya ve bitinya krallıklarıyla savaştı. bir yandan ülkesinin sınırlarını genişletirken bir yandan da ülkeyi büyüttü. bu süreçte romalılar ve kappadokia krallığıyla birlikte davrandı. filedelfia (alaşehir -manisa-) ve attalia (antalya) kentlerini kurdu.

atina'daki ünlü ve görkemli attalos stoa'sı, iki katlı galeri, ıı. attalos ve eşi stratonike tarafından inşa edilmiş önemli yapılardan biridir. modern zamanlarda, 1950'lerde ünlü rockefeller ailesi tarafından restore ettirilen bu yapı, günümüz atina'sında ayakta duran en önemli antik yapılardan biridir.

özgün yapıda, galerinin orta kısmının önünde, ıı. attalos'u bir quadriga, dört atlı araba üzerinde gösteren bronz bir heykel vardı. eşi stratonike'nin de stoa'da bir heykeli olduğu sanılıyor.
ismettt
alaşahır manısayı yazıp sard ve turgutluyu boş geçmek olmaz dıye ufak bır sıtemde bulunmak ıstedığım güzıde başlık

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol