jacques chirac

independence
artik agiz degi$tirmi$ ve "turk halki cok onurlu bir halktir, onlari di$lamak tarihi bir hata olur.turkiye kuruldugundan bu yana laik ve diger dinlere sayigi olan bir ulkedir.ki$kirtmayalim aksi takdirde biz kaybederiz.." $eklinde cumleler sarfeden fransa cumhur baskani.
goretomb
yonetime gectigimiz zaman turklere sevr maddelerini hazmettirmesini biliriz gibi du$uk bir cumle kuran fransiz fa$isti denyo kisi.
bu millete siz bizansin cocugusunuz diyebilecek kadar da kustah birisidir.
ama en azindan acik,net ve ozunu konusan adamdir digerleri gibi kivirtmamasi takdir edilir.
takdir edilmemesi kafasinin orumcek tutmadigi anlamina da gelmez.
seyhmerat
siyonist kesime yakin oldugu icin aslinda fransa’da pek sevilmez ve de bu siyonist tutumu le pen’in oylarini arttirmaktadir, ancak hem baska alternatifi olmadigindan hem de le pen’in yukselisinden rahatsiz olan fransiz halki sayesinde basta kalabilen politikaci. turkler icin "hepimiz bizansin cocuklariyiz" gibisinden bir laf etmisligi vardir.
akhillius
jacques rené chirac (okunuşu jak röne şirak) ya da chiracian (doğumu 29 kasım 1932, paris), halihazırda (2006 itibarıyla) fransa cumhurbaşkanı olan fransız politikacıdır. bu göreve ilk olarak 1995’te ve sonra da 2002’de tekrar seçilmiştir. dönemi 2007’de bitmektedir.

jacques chirac, 1959’da sciences po ve ardından da école nationale d’administration’da eğitimini bitirdikten sonra, yüksek seviyeli bir memurlukta işe başlamış ve kısa süre sonra da politikaya atılmıştır. o zamandan beri, tarımdan sorumlu devlet bakanlığı, başbakanlık, paris belediye başkanlığı ve son olarak da fransa devlet başkanlığı yapmıştır.

fiyat denetimlerini kaldırmayı, özelleştirmeyi hızlandırmayı, vergi oranlarını düşürmeyi ve suçla sert biçimde mücadele etmeyi vaadetmiştir. ayrıca ekonomi politikalarının sosyal sorumluluk bilinciyle uygulanması gerektiğini de söylemiştir.

1956’da, iki kızı olan bernadette chodron de courcel ile evlenmiştir. üvey kızlarından biri, uzun süre kendisine basın danışmanlığı yapmıştır. çift ayrıca, 1979’da, ülkeye tekneyle girmeye çalışan 21 yaşındaki kaçak bir göçmen kızı gayriresmi olarak evlat edinmiştir. chirac, katolik hristiyandır.

ermenistan’ın başkenti erivan’da chirac, türkiye’nin ab’ye girebilmesi için ermeni soykırımı iddialarını kabul etmesi gerektiğini iddia etmiştir.

chirac nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üçüncü kez adaylığını koymayacağını ilan etti. (12 mart 2007)

16 mayıs 2007’de görev süresi dolmuştur ve yerine nicolas sarkozy seçilmiştir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol