lisede namaz vakti

0 /
hanzala
ergenlik çağına girmiş her müslümanın yapması üzerine farz olan bir ibadetin bir lisenin alt katında kimseye rahatsızlık vermeden yapılması olayıdır.

ne yani sınıfta mı kılsınlar dedirten olaydır.

bazı medya kanallarının belli periyotlarda ısıtıp ısıtıp servise sunduğu hededir.

(bkz: bayatladı beyler bunlar)

(bkz: yok mu başka numaranız)
camurhan
pozitif bilimlerin ögretilmeye calisildigi bir kurumda yapilamayacak istir. o müdür yardimcisi ögrencileri namaza niyaza yönledirecegine dersle alakali bir seyler tanitsin. ders saatinde derste olmalarini saglasin. okumayacaklarsa devletin parasini, baskasinin haklarini gasb etmesinler. gitsinler isterlerse sabah aksam namazlarini kazaya birakip kilsinlar.
schumi
derslerine aksatmıyorsa, sınavlardan çakmasına sebebiyet vermiyorsa okulda namaz kılmasının ne gibi bir sakıncası olabilir ki? yani teneffüste kimisi gider arkadaşlarıyla oynar, kimisi namaz kılar. sana ne, sen ne karışırsın? lan çok garip bir ülke olduk biz ya...
hanzala
haberin veriliş tarzına bakınca olayın; uyuşturucu alemi yapan öğrencilerin yakalanması veya gizli terör örgütü mensuplarının okul bodrumunda toplantı yaparken yakalanması gibi bir durummuş gibi gösterilmesi 28 şubatçı zihniyetin şovlarıyla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. zira orada yapılan olay dini bir ihtiyacın karşılanmasıdır ve anayasaya göre dini vecibelerin yapılmasının suç olarak gösterilmesi suçtur.
schumi
hayır ben gerçekten anlayamıyorum artık, büyük ihtimalle benim salaklığımdandır. hiç öyle ülkenin %99’u müslüman, vs.. diyecek değilim. bu çok salakça geliyor çünkü bana. eğer laik bir ülke isek kimse kimsenin dinine karışmamalı, kimsenin kimseyi zorla dini ayin ve törenlere götürememesi, kimsenin de dini ayin ve törenlere katılmasının engellenememesi anayasamızca belirtilmiştir. ya ben anayasayı anlayamayacak kadar salağım, ya bu adamlar ne yaptığını bilmiyor.

derse mi girmemiş, dersten mi kaçmış da gitmiş namaz kılmış, okul yönetimi zorla mı kıldırmış namazı??? bunlar olsa tamam hadi haklısınız, sövelim bu adamlara... ne olmuş peki? diğer arkadaşlarıyla birlikte derse girmiş, diğer arkadaşları tenefüste hoppa zıppa oynarken o da gitmiş bi köşede namaz kılmış. lan adam mı öldürmüş? kime ne zararı olabilir ya valla billa ne zararı olacak lan anlamıyorum, anlayamıyorum ya...
isimsizkahraman
olayın incelenmesi gereken kısımları bence şunlar olmalıdır.

-zorlama var mı?
-diğer dinlere de aynı saygı gösteriliyor mu?
-dinsizlere aynı saygı gösteriliyor mu?
-ders saatleri içerisinde namaz kılınıyor veya kıldırılıyor mu?

eğer bu soruların cevapları olumlu cevaplarsa bu hareket olumludur ve kalmalıdır.ama eğer zorlama varsa,saygı yoksa(derslere ve dini düşüncelere) bu uygulama yanlıştır.

ama sırf solcu bozuntusu olayım diye bu harekete karşı çıkanlar varsa,yazıklar olsun derim.çünkü sol düşünce,din ve vicdan özgürlüğünü genişletmeyi hatta sınırsız kılmayı amaçlayan bir akımdır.eğer bu akımı kavrayamadıysanız benim diyecek sözüm yok.
(bkz: ben de solcuyum)
(bkz: ama okuyup da meydanlara çıkıp da öğrendim)

ps:ama böylelerine karşıyım
(bkz: medrese görünümlü lise)
eger cehenneme dogru ilerliyorsan durma devam et
lisede yaşanmaması gereken olaydır. lisede yaşanılması gereken; esrar partisi; uyuşturucu koması vb. şeylerdir. namaz kılıp da gericilik yapmanın alemi yok. içki içip ilerici olunmalıdır. hatta domuz eti yedirilirse; daha bir çağdaş olurlar insanlar. gençlere namaz kılma değil; iyi küfür etme; iyi adam bıçaklama; iyi hoca dövme; tez yoldan kafayı bulma, en sağlam uyuşturucu vs. nereden bulunur öğretme gibi şeyler olmalıdır. (bu konuda engin tecrübelerimden faydalanmak isteyen liseli gençlerimizi houstona beklerim)

maazallah yakında atatürk ilke ve inkılaplarına da karşı çıkar bu namazcılar. hatta ileride ülkeyi felan da bölebilirler.

bence sayın genel kurmay başkanımız bir muhtıra daha vermelidir. hep akp nin iktidar olmasından fırsat buluyor bunlar.

ne de olsa namaz kılarak cehenneme gidilmez... ve eğer cehenneme gitmek istiyorsanız durmayın, devam edin.
rdm
az önce bir tv kanalının arkada korkunç sesler vererek yaptığı haber. evet efendim ne demek öyle lisede namaz kılmak ha? şerefsizlik efendim olur mu hiç? bence o namaz kılan öğrenciler hocalarıyla bol bol ta$ak geçmeliydi sınıfta, ne bilim sınıfta sigara içip hoca gelince hiç bi yerine takmamalıydı hocayı offf be ne süper olurdu. namaz kılıyolarmı$, allahsızlık yapmasınlar!
maliyeci
bir kızın babası şöyle demiş:

"kızının beyninin yıkandığını kaydeden baba, devlet liselerinde bu tür eğilimlerin kontrolsüz bırakıldığını ve yöneticilerin konuya gereken önemi vermediğini söyledi. 6 ay öncesine kadar mutlu bir yuvası olduğunu bildiren i.k, kızının bir anda namaz kılmaya başladığını ve tüm uğraşlara rağmen onu bu yaşam şeklinden ayıramadığı belirtti."

gördüğümüz gibi kızı 6 ay önce namaz kılmaya başlayana kadar mutlu bir yuvası varmış.bütün uğraşlarına rağmen kızını vazgeçirememiş.tebrik ediyorum ben bu bireyi.ülkemiz böyle insanlar sayesinde muasır olacak! daha kızının tercihlerine saygı duymayı bilmiyor, namaz kılmanın hükmünü bilmiyor, müslüman=terörist diye düşünüyor bir osmanlı evladı olarak.
camurhan
gerekli bakinizlarla aciklanabilecek durum:
(bkz: medrese)
(bkz: tekke)
(bkz: cami)
(bkz: okul)

bazi süper arkadaslarimiz okullarda sanki esrar icilmesinin, alkol alinmasinin yasalligi varmis gibi söylemlerde bulunmuslar.

kardesim bu namaz kazaya kalir mi?

asil irdelemek istedigim ise esasinda sudur:
haberde beyin yikamaktan bahsetmisler. cok ilginc. kendi amcaminoglundan hatirlarim. kendisi kocaeli yildiz teknik’te okurken haftasonlari bize gelirdi. 3. sinifta iki üc ay ugramadi. sonra bir geldi. namazi niyazinda. simdi bunun tercih meselesi oldugu savunulabilir. lakin eger o cocuk yobaz takiminin, sonradan ögrendigim nursuzlar takiminin etkisiyle üstkattaki oturan can ciger oldugu halasinin kizlarinin yanina cikmiyorsa bir sorun vardi. aynisini yasamistik. gelmedigi bir ailevi ortamdan kimse kusura bakmasin bu kadar ters dönmeyi olumlar gibi bir anlam cikarmasin. merak ediyorum o cocuklara hristiyanlik propagandasi yapilsaydi ne diyeceklerdi bu süper demokratlar?

isterseniz herseyi islam’a göre ayarlayalim.
mesela ramazanlarda iftardan önce okul kapansin.
mesela cumalari toplu namazlara gidilsin.
mesela zil saatlerini namaza göre ayarlayalim.
mesela pozitif bilimlerle ugrasmasinlar, direkt her seyi kuran’dan cözmeye calissinlar.

efendi efendi, bu ülkede oruc tutmadigi icin insanlar dövüldü, öldürüldü.
bu ülkede ramazanda icki icti veya satti diye öldürüldü.
bu ülkede alevi oldugu icin insanlar yakildi.
bu ülkede solcudur, allahsiz diye kiz verilmedi.
bu ülkede bizden degildir diye insanlar dislandi.
bu ülkede gencecik kizlar sirf dine kitaba dayaniliyor diye recm edildi, öldürüldü.
bu ülkede sirf bir baska dinin misyonerligi yapiliyor diye insanlar bogazlarindan kesildi.
bu ülkede sirf baska bir dinin temsilcisi olundugu icin papazlar bicaklandi.
saymakla bitmezki...

büyük sehirlerde belki liselerde namaz kilmak sorun olmayabilir. ama ya anadolu’da? anadolu’da insanlar camiye gitmiyor diye ayristirilmiyor mi?
bu ülkede herkese zorla ortaokuldan itibaren papagan gibi süreler ezberletilmiyor mu?
neden o zaman din dersleri zorunlu?

hersey demokratik, sistem tamamen müslümanlarin karsisinda, müslümanlari kesiliyorlar, müslümanlar zincirlerle kirbaclaniyorlar, camiler kapatiliyorlar degil mi?

siz sadece kendinize müslümansiniz. demokrasi sizin neyinize? önce kendi kapinizin önünü temizleyin!!!

edit: ayar üzerine okullarda sadece pozitif bilimlerin ögretilmedigini ögrendik. bunlara ayrica tarih, psikoloji, felsefe gibi dersleri de ekledik. ilgi icin tesekkür ederiz. #563116
freagl dreams
lisede ayin vakti de olacaktır bu gidişle lisede içki vaktide ve lisede seks vakti de ne de olsa özgürlük var bokunu çıkaralım bunun herkes kendine göre yorumlasın özgürlüğü hatta mümkünse imam olmak isteyen eşcinsel arkadaşlar içinde üçüncü bir sınıf yapılsın imam hatiplerde onlar neden erkek ve kız olarak ayrılmak zorundalar ki! neden kendi sınıfları yok.

(bkz: herkesin kendini peygamber sanıp fetva vermeye kalkması)
darth sidious
eger zorlama yoksa son derece normal bir olaydir. kimse birseye inanmaya zorlanamayacagi gibi inandiklarini yasamasina da karisilamaz. simdi birakiniz efendim kamusal alan safsatasi. olay sizin bizim gibi dusunmeyenlerin yaptiklarini hazmedememek.

"görüşlerine katilmiyorum ama onlari özgürce ifade etmen için gerekirse canimi bile veririm". olay budur. insan haklari, ozgurluk, esitlik sosyalizmin ve hatta insanligin geregidir.
camurhan
ders aralarinda yapilasi savunulmus baslik. simdi önce haberde gecen paragrafa bakalim:

"aile, bu görüntüleri haber özel programına iletti. dün gece show tv’de yayımlanan kamera kayıtları, 14 ve 15 mayıs 2007’de çekildi. görüntülerde, okulda eğitimin devam ettiği saatlerde birkaç erkek öğrenci, bodrum katta mescit haline getirilen odaya giriyor. daha sonra okul müdür yardımcısı olduğu öğrenilen bir kişi de aynı mescide geliyor. yaklaşık 5 dakika sonra erkek öğrenciler mescidi terk ederken müdür yardımcısının da ayakkabılarını giyerek dışarı çıktığı görülüyor."

olayin ders arasinda olmasi degil, okulda olmasi önemlidir. okul sayisinin cami sayisina yaklastigi bu ülkede en fazla 3 dakika uzakliktadir bir cami.
sepulturk
kimsenin götünden okuyup da yorumlamaması gereken haberdir. haberin sadece ilk cümlesini okumak bile o çocukların derslerini ihmal ettiğini göstermektedir. muhalefet olmak için muhalefet olmayalım. ilk önce oturup bazı şeyleri düşünelim. her şeyi global algılamayalım, bizim ülkemizin insanları düğer dünya ülkelerinin insanlarına benzemez.

mevzu bahis ilk cümleyi okumayanlara ya da okusa da görmek istemeyenlere de ben bi kopyalıyayım da buradan görsüler bari;

"kızının son zamanlardaki davranışlarından şüphelenen bir annenin takibi sonucu istanbul bağcılar lisesi’nde ders saatlerinde topluca namaz kılındığı ortaya çıktı."
eger cehenneme dogru ilerliyorsan durma devam et
lisedeyken biz dersleri asar içmeye kaçardık; hocayı protesto eder derse girmez ve öğretmenler odasında sigara içerdik. hiçkimse de böyle bir tepki vermezdi bize. hatta "bi daha bu güzel günleri bulamazsınız" diye destek bile verirlerdi.

demek ki neymiş? namaz kılmak için dersleri asarsak ülke gündemine otururuz, içmeye gitmek için asarsak "lisede yaşanmış tatlı yaramazlıklar" olur.

şöhret olmak isteyenlere duyrulur...
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol