sadri alışık

wilson
gectigimiz yillarda kaybettigimiz, turk sinemasinda bir cok filmde rol almis yetenekli oyuncu. belgin doruk icin ayhan isik ile kavga edip etmedigi hala bir bilmece gibi sirrini korumakta olmakla beraber "ayhan isik, sadri alisik, belgin doruk kime asik?" diye gereksiz bir tekerlemeye de konu olmustur.
sadri alyyk
sadri alisik 5 mart 1925 yilinda istanbul’da dogdu. asil adi sadrettin olmasina ragmen, annesi saffet hanim ve babasi rafet kaptan onu hep sadri diye cagirirlardi. babasi kaptan oldugundan haftada biriki kez eve gelebiliyordu. bu yuzden ailenin sorumlulugu ve idaresi anne saffet hanim’da idi. sadri alisik sekiz yasindayken kiz kardesi nevin dunyaya geldi.

sadri alisik’in icindeki oyunculuk aski kucuk yaslarda kendini gostermeye baslamisti.. arkadaslari bilye oynayip, ucurtma ucururken, o piyesler hazirlayip mahalle arkadaslarina oyunlarini sunardi.. alti-yedi yaslarindayken bir sunnet gecesinde nasid ozcan tiyatrosu’nu izledi. o gunden sonra tiyatroya olan tutkusu basladi. pasabahce 39. ilkokulunda ucuncu siniftayken ’’istikal piyesi’’ adli oyunda "adali halil" rolunu aldi ki bu basroldu.

ilkokulu bittikten sonra ailenin istegi ile cagaloglu’na tasindilar. orta okul ikinci sinifta tiyatro aski tekrar basladi. ancak okulda tiyatro yoktu.

liseye istanbul erkek lisesin’de basladi. lisenin yanisira cagaloglu halk evi’nde tiyatroya gidiyordu. liseyi birakip devam mecburiyeti olmadigindan guzel sanatlar akademisi resim bolumu’ne kayit oldu.

yavas yavas, sahne, resim, tiyatro derken sinemaya adim atti ve ilk filmi gunahsizlar’i 1945 yilinda cevirdi. sohret basamaklarini hizla ilerleyen sadri alisik 1959 yilinda cevirdigi yalnizlar rihtimi adli filmde otuz sekiz yillik hayat arkadasi colpan ilhan ile tanisti. evlendikten bir kac sene sonra oglu kerem dunyaya geldi. sinema yasantisinin yani sira, sahne showlarinda da cok basarili oldu. ickiyi cok seven sadri alisik, en iyi dostu ayhan isik’in olumunden sonra kendini iyice ickiye verdi. karaciger yetmezliginden amerika’ya giden sadri alisik amerika’da yasayan turk doktoru munci kalayoglu tarafindan ameliyat edildi ve sagligina kavustu. sanat yasamini televizyonda devam ettirdi.

sadri alisik genellikle, degisen toplumsal degerler icinde guzellige tutkun, umutlu, yasama sevinciyle dolu, durustlugu ve dogrulugu ozleyen insan tipini oynadi.

sinemanin yanisira siir ve resimle de ugrasan alisik, bes yuzun uzerinde filmde rol aldi. en son rolu ise yengec sepeti adli dizide baba roluydu.

sadri alisik 18 mart 1995 yilinda vefat etti.

darklord
an itibariyle ulan 2 dakka once comezdin $imdi bilgic olmu$sun entry kasiyosun seni hinzir seni dedigim yeni bilgic. ho$geldin, safa geldin.
murat kaner
büyük aktördür, bir keresinde hayatı boyunca bir tır dolusu rakı tükettiğini söylemiştir. cem yılmaz da kendisinin hayranıdır. bunu o hep taşıdığı ince bıyıktanda anlayabilirsiniz.
ankakusu
filmlerinde gunluk hayatta sikca kullanilan argo kelimeleri, dogalliginin nedenidir, kullandigi icin her zaman sempatiklik acisindan 1-0 ondedir bu buyuk oyuncu.
ozee
türk sinemasının gelmiş geçmiş en büyük aktörlerinden doğallığıyla filmlerde sanki oynamayıp kendi o zaten,hayatını anlatıyor diye düşündüğüm,o hüzünlü sahnelerindeki ses tonlaması vurgulamaları ve cümleleriyle her seferinde beni etkileyen merhum güzel insan.
zipirinsan
inanılmaz güzel ağlayan, inanılmaz güzel adam. gerçekten güler, gerçekten ağlar filmlerinde. başkasında abartı duracak rol ve replikler onda doğal durur. onun gibisi gelmeyecektir tekrar.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol