star wars

0 /
cleirvoyant
dunya tarihinde yapilmis en janjanli en ambiansli olaylardan biridir star wars. 6 filmden olusan bir seridir. 4 5 ve 6. filmler eskiden cevrilmistir goruntu acisindan zamaninin otesinde olsalar bile suanda zayiftirlar. 1 2 ve 3. film ise yeni teknilijiyle cekilmistir ve hem kurgu hemde goruntu acisindan insana buyuk bir zevk yasatmaktadirlar.
rosencruz
george lucas’in tamamen hayalgucu ile yarattigi efsane bilimkurgu evreni.filmleri ve yan urunleri milyarlarca dolar hasilat yapan sw artik fanlari ile bir endustri haline gelmistir.
heyyou
1978 yilinda george lucas’in tamamen kendi cabalariyla senaryosunu yazdigi ve ardindan bunu bir uclemeye ardindan 6 bolumluk bir seriye ve bununla beraber genisletilmis evren ismiyle bu serinin oncesini ve sonrasini anlatan bir kitaplar serisine donusturdugu bilimkurgusal masal.
bakegosan86
kurtlar vadisi dizisi ana konusunu bu seriden çalmıştır.ayy inanmıyorum diyorsanız açıklayayım.
şimdi hepimizin bildiği üzere kurtlar vadisi dizisinin baş karakteri polat alemdar aslında eskiden evletin yanında sonra karşısında olan korkunç iş adamı mehmet karahanlının devlet tarafından kaçırılmış ve babası ile savaşmaya yollanılmış oğludur.size bir şey hatırlattımı, luke skywalker polat alemdar, anakin skywalker mehmet karahanlı(darth vader) aslan akbey ise luke u babasında kaçıran ve eğiten obiwan kenobidir, hatta abartırsak doğu eşrefoğluda master yoda olabilrir
troy
6 bölümden oluşan ve bölümlerin arasında uzun yıllar ve teknoloji değişimleri girse bile ve hatta ve hatta ilk 3 bölümü, son 3 bölümünden sonra çekilse bile her bölüm ortak bir özgünlük çerçevesinde diğer bölümleri tamamlar ve star wars adı altında bölünmez bir bütün kılar.

her ne kadar son çekilen episode 1,2 ve 3 ticari olarak sonradan çekilmiş sanılsa da george lucas bütün episodeların senaryolarını en ince ayrıntısına kadar daha ilk star wars filmi çekilmeden tamamlamıştır. ilk çekilen 3 bölüm olan episode 4,5 ve 6 dan sonra çekimlere ara verilmiş ve filmlere gerekli olan teknoloji beklenmiştir. daha sonra teknoloji elde edildiğinde ilk çekilen 4,5 ve 6 tekrar editlenerek 3 boyutlu görsel efektler ve ses zenginliği ile beyaz perdede yeniden izleyici karşısına çıkarılmıştır ve bu sayede filmler bir kez daha hatırlanmıştır. aradan az bir süre sonra episode 1 vizyona girmiştir ve aralıklı zaman dilimleri ile son 2 film olan episode 2 ve 3 çekilerek seri ve senaryo tamamlanmıştır.

ilk filmin çekilen yılı olan 1977 zamanlarındaki diğer filmler ve önceki uzay filmleri göze alınırsa akla gelen ilk uzay filmi ögelerinin kilometre taşının yine star wars olduğu açıkça görülmektedir. ayrıca ilk filmdeki görsel efektler 1977 yılına göre mucizevi değerdedir ve eğer bu görsellikler, yapım yılı 1982 yılı olan dünyayı kurtaran adam ile kıyaslanırsa ortaya yorum bile yapılamayacak bir belirsizlik çıkmaktadır.
(bkz: george lucas)
sumpago
george lucas’ın 1970lerin başında yarattığı bilim kurgu efsanesidir. altı filmden oluşan bu serinin ilk zinciri olan "star wars" adlı film ilk defa 1977’te gösterime girmiştir. filmin başarısının ardından ikinci film çekilmiş ve üçüncü filmin çekileceği de kararlaştırılmıştır. lucas, bunun üzerine "star wars" adıyla çektiği ilk filmin adını "yıldız savaşları: bölüm iv - yeni bir umut" olarak değiştirmiştir.
westkhan
tüm filmlerini izlediğim ve çok sevdiğim uzay filmi hatta bu filmden etkilenip kurulan bir din bile vardır isimleri jedi tapınağı şövalyeleridir kendileri her an jedi kıyafeti içinde dolaşmaktadırlar.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol