azra gülendam haytaoğlu

independence
4 gundur kayipti bu üniversiteli kizimiz. her yerde araniyordu. henuz 21 yasindaydi, gencecikti, cocuk denilebilirdi hatta.

nihayetinde anlasildi ki Mustafa Murat Ayhan isimli cani, azra isimli kizimiza once tecavuz etmis, sonra bogarak oldurmus ve banyoda azra'nin cesedini 5 parcaya bölüp valizle parca parca goturup ormana gommus.

simdi bu adam bir sure yatacak, ardindan bir af denk gelecek kendisine ve hayatina kaldigi yerden devam edecek, ta ki yeni bur kurbana kadar.

yorumsuz kaliyorum boyle durumlarda.

https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/azra-gulendam-haytaoglundan-korkunc-haber-tecavuze-ugrayip-vahsice-oldurulmus-6569971/

the witcher monster slayer

galahad
Witcher evreninde geçen pokemon go benzeri mobil oyun. Gerçi pokemon go benzeri demek pek doğru değil, aynısı diyelim.

Pokemon değil, witcher kontratları alıp canavar avlıyorsunuz. Aynı mantık.

1 hafta önce çıkış yapmış ve 1 milyon indirmeyi geçmiş. Android ve ıos kullanıcıları erişebilir.

train sim world 2

galahad
Epic game store'da ücretsiz verilen trencilik simülasyon oyunu.
Bu türü hiç bilmem, etmem. Ama simülasyon oyunu severlerin övdüğü bir oyun. Türe yakın olanların denemesi güzel olabilir.

https://www.epicgames.com/store/tr/p/train-sim-world-2

gluten alerjisi

galahad
Son birkaç haftadır bende olduğunu düşündüğüm, nefret edilesi bir alerji türü.

Bütün unlu yiyecekleri bir kere masanızdan çıkartıyorsunuz. Paketli etler, sucuklar, sosisler, köfteler de aynı şekilde artık düşmanınız. Hatta hazır paketli plastik bardaklar bile gluten içeriyor diyorlar. Ben bunu duyduğumda yok ebesinin ali samiyeni dedim ama onu da çıkarttım.

Geçen çarşamba günü kan verdim. Toplamda 8-9 tane tüp aldılar. Bunlardan neredeyse hepsi 1 gün sonra sonuç veriyor ama glutene alerjinizin olup olmadığını gösteren tahlil tam 15 gün sonra belli oluyor... gel de sövme. Şimdi kim 15 gün gluten diyeti yapacak. Zaten meyve sebze yemekten en az 2 kilo verdim. Nasıl 15 gün sabrederim hiç bilmiyorum.

ayrıca benim problemim tam olarak gluten alerjisine sahip olanların yaşadığı türden de değil. Ben daha çok başka bir hastalığımı, glutenin tetiklediğini düşünüyorum.
Aşırı derece terleyen biriyim. Yıllardır çözüm bulamadım.. modern tıp dediğimiz yani paragöz tıp, hiçbir şekilde bana çözüm bulmuyor. Sundukları çözümler ameliyat ve yan etkileri çok fazla. ona ek olarak da botoks; bu da max 1 yıl etkili.

Paragöz diyorum çünkü ne özeli ne de devleti hiçbiri çıkıp bu hiperhidroz hastalarına karşı bir araştırma yapılsın, çözüm bulunsun demiyor. Benim gibi onlarca insanın hayatı bitik durumda. Zorla devam ediyorlar. Anında terliyoruz ve sosyal hayatımız yok gibi bir şey.

Modern tıp da bunların karşılığında bizden sadece para talep ediyor. Yalnızca yolmak istiyor.

Çok önceden bunu anlamıştım ama kendi imkanlarımla terlemenin sebebini, vücutta neden tetiklendiğini bulmak için böyle farklı hastalıklara da bakıyorum. Belki gluten bunun sebebidir.

Yani bana deseler ki, artık terlemeyeceksin ama vücudundan bir uzvu alacağız. Kabul ederim. Öyle kötü durum.

hüseyin avni coş

independence
kalp krizi geçirerek ölmüş.

insan ölenin arkasından bir rahmet okumak istiyor ama işte, bu herkes için mümkün olmuyor ne yazık ki.

fesli deli kadir mısıroğlu için de aynı duygulardaydım, bu adam için de değişik bir şey yok.

bus simulator ultimate

independence
mobile otobüs taşımacılığı oyunu. zuuks isimli firma tarafından üretilmiş. türkiye'de dahil edilmiş oyuna ve gerçekten çok başarılı. özellikle modellemeler cidden güzel. polis arabası, taksi, minibüs, fatih sultan mehmet köprüsü ve benzin istasyonları modellemeleri harika.

2 gündür oynuyorum hiç sıkmadı şimdilik.

wuhan virüsü

independence
her gün daha fena, her gün daha korkutucu.

bugunlü vaka sayısı 22 bin 291, can kaybı sayısı 76 kişi.

aşı olun!

maske takın!

aşı karşıtı olmayın!

kendinizi değilse bile sevdiklerinizi düşünün, başka insanları düşünün!

our planet

independence
netflix icin hazirlanan ve 8 bölümden oluşan muhteşem belgesel.

görüntü kalitesi falan efsane, anlatım muhteşem. gezegenimizin içine nasıl sıçtığımızı, aslında bu gezegenin ve gezegendeki yaşamın ne kadar muhteşem olduğunu anlatıyor.

özetle mükemmel olmuş, muhakkak izlenmeli.

28 temmuz 2021 manavgat yangını

independence
antalya manavgat'da başlayan yangın.

söylentilere göre en az 3 / 4 ayrı yerlerde başlamış. görüntüler içler acısı. henüz bir can kaybi haberi yok ama doğa yok oldu, ormanlar ağaçlar yok oldu. yangın manavgat yerleşim merkezlerine kadar ulaşmış, pek çok ev, iş yeri ve hâl yanmış. belediye başkanının açıklamaları bu yönde.

şu tweet floodunda durumun ciddiyetini özetleyen görüntüler var.

afgan mülteciler

independence
suriyeli mültecilerden sonra sahnelerimizde afgan mülteciler.

haydi suriyeli mültecileri istemesek de anladık diyelim. sınır komşumuz ve avrupaya açılan tek kapı onlar için türkiye. savaştan kaçtılar, avrupaya gideriz ümidi ile türkiye'ye geldiler, akp'nin başarısız dış politikası sebebi ile türkiye'de kaldılar ve başımıza dert olarak milyonlarcası kalmaya devam ediyor.

peki bu afganlar ne iş?

adam kendi ülkesinden türkiye'ye gelmek için iran'ın içinden geçmesi gerekiyor ki 3000km yol yapıyor neredeyse. afganistan'la aramızda doğrudan bir sınır da yok. buna rağmen her gün binlerce afgan mülteci tırlarla sınırlarımızdan içeri giriyor, sen ben bizim gibi sıradan insanlar bu göç sistemini görüp cep telefonlarımızla kameraya alabiliyoruz ama ne polis, ne asker, ne devlet görmüyor bu göçmenleri. bize gözüken insanlar yetkililere resmen görünmez oluyorlar.

bir de afganlar surilerden de tehlikeli. adamlarin inanışları radikal islam, radikal şeriat. kafa kesmek, boğaz kesmek, can almak onların gündelik işi, zira herifler savaşat doğmuş, bombalar altında büyümüş, can almış ve can aldıkları için de takdir görmüşler.

bir de bunlar sadece er kişi popülasyonu olarak geliyorlar türkiye'ye, kadınları kızları, çocukları gelmiyor. bu kişiler radikal islam inancı sebebi ile hayatları boyunca üç ayrı kadın eli tutmuş insanlar, kadınların üzerinde dekolte yahut mini görmüş insanlar değil.

net soru.

bizim kadınlarımızı kızlarımızı bu şahısların kötülüklerinden kim koruyacak, nasıl koruyacak.

ikinci soru.

2023 seçimlerini hiçbir şekilde alamayacağınızı biliyorsunuz. bu mülteci akını seçimleri alamadığınız zaman sizler için sokaklarda savaşacak kişiler olabilir mi? bu bir iç savaş hazırığı mı?

üçüncü ve son soru.

15 temmuz gecesi emniyet tarafından sivil halka dağıtıldığı iddia edilen ve sonra izine rastlanamayan 100 binden fazla otomatik silah nerede? bu insanlara dağıtılmak üzere mi bekletiliyor yoksa çoktan dağıtıldı mı?

tanju özcan

independence
chp'den bolu belediye başkanı. son zamanlarda mülteciler ile alakalı yapmış olduğu ve yapacak olduğu uygulamalarla gündemde.

son icraatı bolu'da bulunan mültecilere suyu ve benzeri belediye kaynaklarını 10 kat daha pahalıya satma fikri. bu fikrin karşılığında bolu halkının yaklaşık %85 inden olumlu geri dönüşler aldı.

pek çok kimse bu kararın ırkçılığa varan bir durum olduğunu söylüyor ama adamın amacı ırkçılık değil, insanların eşlerini, kızlarını, çoluk çocuğunu taciz eden, bu insanlara tecavüz eden, hırsızlık yapan, kamu düzenini bozan ve huzuru kaçıran kişilerin bolu'dan gitmelerini sağlamak. adamın elinden başka bir şey gelmiyor, kaldı ki bu kararlar bile cidden ekstrem kararlar ama bir o kadar da cesaret isteyen kararlar.

kaldı ki savcılar anında "görevi kötüye kullanmak" ve "halkı kin ve nefret konusunda tahrik etmek" suçlamaları ile soruşturma açmışlar.

aynı savcılara sedat peker'in açıkladıkları ile alakalı soruşturmalar ne oldu yahut 128 milyar dolar hakkında herhangi bir soruşturm var mı desek üç maymun oynanır.

gün gelecek devran dönecek, bu kesin.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol