confessions

k4rt4l

- Yazar -

  1. toplam entry 339
  2. takipçi 1
  3. puan 12039

ian lemmy kilmister

k4rt4l
wacken festivalinde bi röportajda kendisine sorulan;"artık sizce de bu işi gençlere bırakmanın zamanı gelmedi mi?" sorusuna;"bu işte benden gencini tanımıyorum." diye cevap vermiş,hatta yok resmen oturtmuş mükemmel insandır kilmister...çok şahane söz yazar.

site erişime kapatmaları çalıştayi

k4rt4l
bu çalıştayın yetkilileriyle yargıtayın yetkilileri arasında da tartışma,anlaşmazlık olmaz umarım.
örnek diyalog vermek gerekirse;
-bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellendi kardeşim.
+çalıştay engellemeyi kaldırdı.dağalın...
-engellendi diyorum.
+kaldırdım lan engelini.
-bööyt...
ve böylece dertsiz ülkemde yeni ve çok gereksiz bi sorun daha başlamış olacaktır.

türev

k4rt4l
bir fonksiyonun değişiminin incelenmesidir."f(x) fonksiyonu (a,b) aralığında..." gibi tanımları bi kenara bırakıp,asıl merak edilen,yani matematiğin hayatımıza etkilerinden bahsedersek daha çok sevilir,sayılır...sadece türev değil,matematiğin her konusu...
bunu da bulan integralin kaşifi isaac newton’dur.ama integral bulundu diye türev de alternatif olarak çıktı diye bişey yoktur.tam tersi durumda söz konusu değildir.uyuştukları,bulunduktan sonra anlaşılmıştır.
peki nedir türev?türev bütün ihtimallerin değerlendirilmesidir.yukarıda da söylediğim gibi,değişimi incelenir fonksiyonun.bi hocam fonksiyonlar için hayattaki herşeyi örnek olarak gösterebilirsiniz demişti.örneğin bi ağaç...fonksiyon olarak düşünün;ağacın zaman içinde özelliklerinin değişimini türevle bulabilirsiniz.ağacın ömrünü kağıda bi parabol şeklinde yansıtabilirsek -ki bu mümkün- hangi yılda ne yapacağını,tam o yerdeki teğetinin eğimini hesaplayarak bulabiliriz.türev ne veriyorsa,teğet ve dolayısıyla eğim sayesinde veriyordur.
bu gün teknolojide atılan büyük adımlar,hep türev sayesinde atılmıştır.yani hayata etkisi yok falan değil...birebir etki eder.ilgilenmeyenler öyle düşünür sadece.
peki ya türev söylendiği gibi zor mudur?eminim herkes farklı düşünür ama bana göre zor yapan sadece bölümün türevi,trigonometrik fonksiyonların türevi gibi hem çok düşündüren hem de çok uzun işlem isteyen sorulardır.kabul etmeliyizki,millet olarak zahmetli işleri pek sevmiyoruz...zor dememizin sebebi de budur heralde.herşey kendi gelsin isteriz.armut piş ağzıma düş hesabı...işte bu yüzden türeve çok zor diyenlerin sayısı,kolay diyenlere göre çok fazla.ama haksızda sayılmazlar.başta ne işe yaradığı anlatılmıyorki çünkü.türkçedeki yorum sorularını yapamayan adam matematiği yapıyorsa sadece tesadüftür bence.önce anlamak sonra uygulamaya dökmek lazım.sevdirmek lazım yani.yani eğitim şart.

fizyolojik tetanos

k4rt4l
kramp’ın biyolojik ismidir.çizgili kasın gelen uyartılar sonucu sürekli çalışması,gevşememesi durumudur.çözüm için sinirleri boşaltmak gerekir.halk arasında genelde kramp girmiş bölgeden kıl çekilir.tabi erkekse...

yaran fıkralar

k4rt4l
bir gün namık kemal bir papağan alır ve eve getirir. namık kemal uçkuruna düşkün ve hergün eve farklı hatunlar getiren bir hayat sürmektedir. tabi bir hatunla ilişkiye gireceği vakit papağan bunları izlemeye başlar, bundan da namık kemal rahatsız olur ve papağanı aldığı yere gider ve durumu anlatır.satan kişi:
-papağanın kulağına eğilip ona ’senin götünü sikerim’ dersen gözlerini kapatır der.sonra namık kemal eve sarışın bomba gibi bir hatun götürür.yine ilişkiye girecekleri zaman papağan bunları izlemeye başlar. namık kemel kalkar ve papağana ’senin götünü sikerim’ der. tabi papağan hemen gözlerini kapatır. bunun üzerine kadına derki:
-sen bacaklarını ayır;ben burdan masaya,oradan sehpaya,oradan kanepeye ve oradan da senin üstüne atlayacağım.
tam o sıra papağan yine gözlerini açar.namık kemal papağanın gözlerini kapaması için tekrar küfür eder.papağan o zaman derki:
-anamıda siksen bu pozisyonu kaçırmam.

yaran fıkralar

k4rt4l
adamın biri namık kemal’in garsonluk yaptığı lokantaya gider. namık kemal adamın yanına gelir ve sorar ne istersiniz. adam bizim namık kemal’e şaka yapmak için derki:
"bana cacik macik daracik amcık getirir misiniz?"
bunu duyan namık kemal’de laf mı yok.adama şöyle der:
"bugünkü mönümüzde bunlar yok. bugun mönümuzde dalak malak kol gibi yarrak var."

strange frequency

k4rt4l
ilk iki bölümünü izlemiştim bu filmin.ilkinde rock ’n roll’ün nelere kadir olduğunu anlatıyodu.ikincisinde ise filmin başında jimi hendrix’in ölümünü,müziğe ve dolayısıyla gitara bağlamışlar.her iki bölümde kısa kısa bölümlerden oluşuyodu.çok mükemmel filmler olduğunu düşünmekteyim.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol