ahmet necdet sezer

0 /
sinirsahibi
siyasi cinliklere karsi gol atma sanatini buyuk bir ozveriyle icra eden devlet adamimiz, zira kendisi vatandasa hizmet etiketi altinda yapylan tum yanlis hareketleri hukuka gore suzerek memletin cikmakta olan civisine memleket yonunde cekic ya da cekicler atmistir.
televizyonlarda cok fazla gormuyoruz kendisini ama yaptigi butun hareketlerle devletin sahipsiz olmadigini hissettirmektedir ve bir suru "helal olsun" kargoyla ko$ke yollanmalidir.
edit:ayrica ataturk banner’iyle de cok guzel durmus olan baslik.
evrendeki en mutevazi insanim
13 eylul 1941’de afyon’da dogdu. 1958 yilinda afyon lisesi’ni, 1962’de ankara universitesi hukuk fakultesi’ni bitirdi. ayni yil ankara hâkim adayi olarak goreve basladi. askerligini kara harp okulu’nda yedek subay olarak yapti. sirasiyla, dicle ve yerkoy hâkimlikleri ve yargitay tetkik hâkimligi gorevlerinde bulundu. medeni hukuk alaninda 1977-1978’de ankara hukuk fakultesi’nde yuksek lisans (master) ogrenimi yapti. 7 mart 1983’de yargitay uyeligine secildi. yargitay 2. hukuk dairesi uyesi iken yargitay genel kurulu’nca belirlenen uc aday arasindan cumhurbaskani’nca 27 eylul 1988 gununde anayasa mahkemesi asil uyeligine, anayasa mahkemesi kurulu’nca da 6 ocak 1998’de anayasa mahkemesi baskanligi’na secildi.
5 mayis 2000 gununde, turkiye buyuk millet meclisi tarafindan turkiye’nin onuncu cumhurbaskani olarak secildi ve 16 mayis 2000 gununde gorevine basladi.
1964 yilinda semra hanim’la evlenen cumhurbaskani ahmet necdet sezer uc cocuk babasidir.

ataturk ve inonuden sonra bu en cok yakisan insandir. meclise en cok yasa iade eden cumhurbaskanidir. laik cumhuriyetimizi seriatcilardan koruyan bir kahramandir. arada sirada anayasa firlatir.
due
gorevinin bitmesine 1 yil 3 ay kalmis turkiye cumhuriyetinin 10.cumhurbaskani.cumhurbaskanligindan sonra cayyolunda aldigi villaya yerlesecek,mutevazi ve mevzuatci,yabanci dil bilmeyen zaten dis iliskilerle de fazla ilgilenmeyen ancak durust ve vatanperver bir insan
seyhmerat
son derece durust ve hukuki birisi. bazilari hala 2001 krizinin bu sahsin attigi anayasadan kaynaklandigi sanacak kadar saf ve aptal olsa da ahmet necdet sezer hem durustluguyle hem de halktan birisi olmasiyla gercekten sevilmektedir.
gectigi her yerde trafigin icine eden, onlarca araba konvoyla yollari tikayan sayin rte ve cemaat arkadaslari ahmet necdet sezer’in arabasinin ankara’da kirmizi isikta beklerken ki goruntusunu defalarca izlemesi gerekir.
cocabora
şu anki türkiye cumhuriyeti sınırlarında,siyasi bakımdan en çok güvendiğim ve de bizi en çok koruyacağına inandığım;güzel türkçesi ile örnek alınması gereken sayın cumhurbaşkanımız...bakalım gidince yerine kim gelecek,onun gibi olamayacağı kesin.
31subat
dikta rejimi bekçisi, cuntacı. üstelik de demokrasiden bahseden ilginç kişilik. halka yakın bir duruşu var velakin halkın iradesine karşı. sadeliğini her zaman takdir etmişizdir o ayrı konu.
rashit
yaşasın!
artık bizim de önüne gelen kanunları okuyup gerektiğinde birilerinin kafasına bir şeyler atabilen bir devlet adamamız var.
ben çoban sülü’nün bir şeyleri veto ettiğini hatırlamıyorum umarım hatırlayanlar vardır.
cumhurbaşkanımızın halkın arasına karışmadığı gibi şikayetler duymaktayım. bence bu durumda yanlış bir şey yoktur çünkü cumhurbaşkanının görevi peşine üç beş yalaka köpek takıp gezmek falan da değildir.
aslında bu takım şikayetlerin duyulması türkiye’de halkın siyasetten ve siyasetçiden ne anladığı konusunda bilgi vermektedir.
halkımız cumhurbaşkanını seçim zamanı oy kapabilmek için halkın kıçını yalayan, iktidara gelince "halk" kelimesinin anlamını unutan insanlarla (tartışılır!) karıştırmaktadır.
bunun en temel nedeni halkın uzun süre başbakanlık koltuğunda gördüğü kişileri bir süre sonra da çankaya’da görmeye alışmasıdır. tatmin olamayanlara özal ve demirel örenklerini gösterebilirim.
cumhuriyete ve onun en temel dayanağı olan laikliğe olan bağlılığını çankaya köşkünde yapılan resepsiyonlara kimin karısı olduğuna bakmaksızın başörtülü eşleri davet etmeyerek çoktan göstermiştir ahmet bey.
(inançlara ve inançların gereklerine saygım sonsuz ama bunu siyasi araç olarak kullananlara saygım mutfakta dolaşan hamam böceklerine gösterdiğimden daha az.)
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol