ulus devlet

cenabet papaz
’’turkiye turklerindir’’ gibi salakca bir lafin kaynagi olan devlet turu.. zaten bugun pkk’lilar isyan ediyorsa, sirf bu salak laf yuzundendir bundan emin olun.. ne yani..turkler eger ulus sifatini kazanmissa ve bir ulusun en belirgin ozelligi de dil ise,benim tek kelime turkce bilmeyen anneanneme siz nasiil turk dersiniz..,, ve nasil bir gerizekalilikla hala ’’turkiye halki yoktur..,, turk halki vardir’’ denilebilir anlayamiyorum.ve son olarak sunu soyleyeyim, dunya uzerinde bagimsiz bir ulke kuramamis tek ulus dunyadaki toplam sayilari 60 milyon olan kurt ulusudur.. birakin kendi kaderlerini kendileri tayin etsinler...
maliyeci
adi ustunde ulus devlet.irk devlet degil ki.ulus belli bir yerde tek bir bayrak altinda,tek bir amac icin bir arada bulunan insan topluluguysa eger icinde ermeni,laz,cerkez,muhacir,kurt olmasi sorun teskil etmez.osmanli’nin yillarca sorunsuz yonettigi bir cok milletten fakat,ayni topraklarda yasayan kardes halklardan gunumuze kalan ve sorun cikartan bir kurtler kaldi.aslinda bunu soylemem bile hakarettir onlara.zira bazi cahil beyinlere atilan nifak tohumlariyla yesertilmeye ugrasilan o filizler bir gun elbet kuruyacaktir.nasil mi? onlara havasini,suyunu veren bu topraklara,bu millete,kardeslerine muhtac olduklari zaman.
seyhmerat
sanirim ulkemizde bazi kisiler ulus olmayi cok basit bir sey sanmakta ve de bazi irkci hareketleri nasil olursa olsun ustune alinmakta,ama bilmekte yarar var ki ulus devlet,belli bir ulus bilincine sahip milletler tarafindan kurulur ve bu milletin icideki ulus kelimesi etnik kokene ait degildir vatandaslik bilincine aittir.siyaset sinavinda hocamin sordugu kuresellesme karsisinda ulus devlet nicin korunur sorusuna verdigim su cevabi paylasmak gerekirse:oncelikle bir ulus devletin kapsadigi siyasal sinirlar icindeki tum vatandaslarin refahini ve mutlulugunu gozetecek baska bir irade,baska bir siyasi olusum yoktur.ancak ve ancak kuresellesmenin teknolojik devrimini tamamiyle kullanabilen,uluslararasi buyuk sermayennin egemenligine karsi kendi sermayesini ve iscisini destekleyebilen ve bu yonde politikalar ureten ve insan haklari ve siyasi surece katilim beklentilerini tum vatandaslarinin etkinlikleri icin ilke kabul edebilecek,(buraya dikkat)irk gibi,din gibi,mezhep gibi ayrilikci degil "vatandaslik bilinci" gibi,topyekun kalkinma gibi birlestirici anlayislar uzerine kurulu bir ulus devlet kuresellesme karsisinda ayakta durabilir..iste buradaki onemli olan husus ulus devlet icindeki vatandaslik bilincidir,turkiye cumhuriyeti’nin vatandaslik bilinci turk olmak uzerine kuruludur,ve bu ataturk’un belirttigi gibi "ne mutlu turk’um diyene!"sozundeki birlestirici anlayistir,turkiye cumhuriyeti sinirlari icinde yasayan herkes kokeni ne olursa olsun turk vatandasidir.
sergey
demokrasinin asagidaki maddelerle birlikte tartisilamayacak ve sarsilmaz ogesidir:
-tek devlet
-tek bayrak
-tek dil
-cumhuriyet
-ataturk ilke ve inkilaplari
hassan
icinde bulundugumuz cagin egemen gucudur. zamanla yerini buyuk birliklere ve nihayetinde tek bir dunya toplumuna birakacaktir.
seyhmerat
ulus devlet anlayisi modern bir anlayistir, yani gelecege yoneliktir, milliyetcilik kavrami uzerindedir. ulus devlet topluma bir takim kurallar koyarak onu bicimlendirmeye calisan ve ona ortak, ayrilmaz bir kimlik veren yapidir. ulus devletin vatandasina verdigi gorevlerse; askerlik, vergi ve kayit sistemidir. ulus devlet laiktir ve de merkeziyetcidir, ancak bu merkezilik karsisinda toplumun da belli haklari olmasi gerekir ki ulus devletten cumhuriyete ve de daha sonra demokrasiye gecilebilsin. ulus devlette toplumun aldigi bu haklar vatandaslik haklaridir ve hukukla birlikte ortaya cikar. yani ulus devlet ile vatandas arasinda yapilan ortak sozlesmeye hukuk denir.
alchoburn
1950’lerden itibaren yerini ekonomik birliklere bırakmaya mahkum olmuş genellikle üniter yapıda devletler...

ulus devletler emperyalizm tarafından özellikle küçük ve kritik noktalarda bulunan topluluklara gazlanan bir meta haline gelmiştir.aynı yöntem silah satışlarını arttırmak için gelişmekte olan ülkeler başlığı altında avutulan ülkelerle, özellikle afrika’daki 3. dünya ülkelerine uygulanmaktadır.
nick nicki nickince
orta çağ sonrası feodal düzenin yıkılması ardından yavaş yavaş güçlenen merkezi monarşilerde -ticaret vs nin de etkisiyle- milliyetçilik duygusunun da yavaş yavaş belirmesiyle bugünkü kıvamını almış devlet biçimi.

fransa’nın 400 yıldır dünyada büyük bir güç olmasının en önemli nedeni, ilk ulus devler örneğinin fransa olmasıdır.
elma sekeriiii
her bir gülü, dikeni için soldurur. ulus devlete göre diken; ya dindir ya da ırk/etnik durum. gül ise, devletin resmi vatanda$larıdır. güller dikensiz olmaz; ancak devlet; eline aldıgında parmagına batıp da canını yakmayacak olan; dikenlerden arındırılmı$ bir gül bahçesi ister. velakin, dikenleri temizleyeyim derken elindeki gülden de olur.

ya da bu konuya fazlasıyla kafa çalı$tırdım; çok yorgunum saglıklı dü$ünemiyorum. olabilir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol