confessions

lali berte

- Yazar

  1. toplam entry 268
  2. takipçi 1
  3. puan 12273

yaran fıkralar

lali berte
okudugunuzda sizi gulmekten kirip gecirecek fikralardir.

yasi kirklara gelmis bir kadin, gece ruyasinda tanri ile karsilasmis.kadin tanri’yi gorunce hemen sormus "ne kadar yasayacagim" diye. tanri dusunmus ve "daha 40 yilin var" demis.kadin mujdeyi aldi ya, ertesi gun yogun bir calismaya baslamis. hemen estetik doktorlarina kosmus, yuzunu gerdirmis,burnunu kaldirtmis, karin,kalca ve bacaklarindaki yaglari aldirmis. sonra sac seklini degistirmis,en guzel parfumleri ve kozmetikleri kullanmaya baslamis.tam bir afet olmus. kimse 40 yasina geldigine inanmiyor, sanki bir genc kiz gibi.onunde 40 yil oldugunu biliyor ya onun keyfini cikaracak. derken bir gun arabasiyla giderken karsidan gelen bir kamyona carpmis ve oracikta can vermis.tabii dogru obur dunyaya. kadini melekler karsilamis tam yerini gosterecekler,kadin haykirmis "tanri’yi gormek istiyorum, bana sozu vardi,tutmadi" diye.melekler caresiz kadini tanri’nin huzuruna cikarmislar. kadin ayni hiddetle "hani kirk yil daha omrum vardi, niye canimi aldin" demis. tanri kadina bakmis bakmis sonra da "kusura bakma cok degismissin, taniyamadim" demis.

bilgi sözlük ün destansı varoluş mücadelesi

lali berte
pek çok benzerinin tutunamayıp tarihe karıştığı bu sözlükler diyarında, bilgi sözlük’ün yıllardır varlığını devam ettirebilmek için verdiği efsanevi mücadelesidir. o hep burada, o hep dimdik ve mağrur bir şekilde yoluna devam ediyor. uğruna büyük fedakarlıkların yapıldığını anlamak hiç de güç değil. her birimize düşense, onun bu mücadelesine omuz vermek olmalı. çünkü bilgi sözlük bunu gerçekten hak ediyor.

metalci

lali berte
her bes dakika da bir cocugun acliktan oldugu, ekonomik cikarlar ugruna hayvanca savaslarin yapildigi ve insanlarin katledildi?i, dunyada ki yasama alinlarinin surekli daraldigi, yagmur ormanlarinin gunden gune eridigi, kontrolsuz sanayilesme nedeniyle atfosferik dengelerin altust oldugu, derelerin denizlerin bok doldugu, sanat adi altinda ici bos islerin yapildigi, 12 parcadan olusan bir albumun 12 parcasini da aska ayirip toplum sorunlariyla ilgilenmeyen ve sonrada cikip kendine sanatci diyen zavallilarin her gecen gun arttigi, kuresellesme, demokratiklesme havariligine soyunup kulturleri, dogal kaynaklari somurenlerin ortalarda cirit attigi boylesi bir dunya da yasadiginin farkinda olan ve bu rezilliklerle elinden geldigi kadar savasan insanlardir gercek metalciler. sac uzatip siyah giyinmekle metalci olunmaz. ancak sabalak olunur, soytari olunur.

ateizm

lali berte
içinde yaşadığı alemi bir takım doğaüstü güçlerle açıklamaya çalışmak yerine; bilimsel ve akılcı yollarla ele almayı öngörür. bu da ateizmi, hiçbir bilimsel bulguya ve kanıta dayanmayan konularda dahi mutlak yargılarda ve açıklamalarda bulunabilen teizme oranla daha mantıklı, akılcı ve evrene saygılı kılar.

independence

lali berte
bilgi sözlük adına verdiği mücadeleyi anlatan bir dizi çekilse rating rekorları kırardı sanırım. yıllardır didinip duruyor. elinden ne geliyorsa yapmaya çalışıyor. bir insan olarak zaman zaman umutsuzluğa kapıldığı da olmuştur. sinirlendiği, vazgeçişin eşiğine geldiği... ama o bir şeyi yaşatmak adına savaşmanın, o şeyi bir hışımla yok etmekten çok daha anlamlı olduğunun farkında. bu nedenle kendisine karşı beslediğim sevgi ve saygının önü ardı, altı üstü yok. öylesine kocaman, öylesine sınırsız.

babylon 5

lali berte
1994-1998 yılları arasında yayınlamış muhteşem bir bilimkurgu dizisi. hatta bir efsane demek yanlış olmaz. toplam 5 sezondan oluşan dizi, diplomasi ve entrikaları ele alır. başından beri 5 sezon olacağı söylenmiştir. bu yüzden olay kurgusu çok sağlamdır ve belli bir giriş-gelişme-sonuç örgüsüne sahiptir. minbari ile insanoğlunun yaptığı savaştan 10 sene sonrasında geçer. yıl 2258... minbariler savaşı kazanmakta iken nedeni bilinmez bir şekilde teslim olmuştur. barışı pekiştirmek maksadı ile babylon adı verilen, çeşitli ırkların bir araya gelebileceği bir istasyon yapılır. bu istasyonların ilk 3’ü yapım aşamasında, 4.sü ise göreve başlamasından kısa bir süre sonra etkisiz hale getirilir. dizinin konusu 5.sini kapsar.

dizinin mitolojisini anlayabilmek için tüm sezonlarını izlemek gerekiyor. ilk bölümler itibariyle sıkıcı gibi görünse de, ilerleyen zaman içerisinde kendinizi diziye fena kaptırmış bir halde buluveriyorsunuz. tek eksik yanı görsel efektleridir. çekildiği dönemdeki teknolojik yetersizlikler ve de yapımcıların diziye güvenmeyerek büyük bütçeler vermek istememesi yapımın görsel açıdan zayıf kalmasına neden olmuştur. ama bu durum ilerleyen sezonlarla birlikte ortadan kalkar ve daha kaliteli görsel efektler kullanılmaya başlanır. çünkü artık dizi tutmuş ve yapımcıların güvenini kazanmıştır.

bu hesap sorulacak

lali berte
sefai’nin tırsınç bi şiiri...

yiğit olanın lokması cana azıktır beyler
kimse bana söylemesin buna yazıktır beyler
soyu soysuz olanın sütü bozuktur beyler
bunların soyu bozulmuş türk’e düşman göbekten
bu hesap sorulacak apo denen köpekten!

kan istediniz canlardan bitmedi inadınız
oğuz size yar olmadı budüz idi adınız
senelerdir bu vatanın ekmeğini yediniz
suyunuzu keseceğiz dağlardaki gölekten
bu hesap sorulacak apo denen köpekten!

ihanete yar mı olur, yüce dağların karı
üstünüze zalım geldi bu senenin baharı
deli poyraz gibi vurdu öksüzlerin kaharı
eleneceksiniz beyler ince ince elekten
bu hesap sorulacak apo denen köpekten!

dağlar, taşlar bu ovalar bilin ki türk’ün yurdu
aslımız insan neslidir türk’e semboldür kurd’u
soyu ermeni olanlar nerden bilecek kürd’ü
ihaneti seyreyleyin perdedeki delikten
bu hesap sorulacak apo denen köpekten!

feryat eylemez mi sandın yavrusuna bir ana
sizler doymak bilmediniz akıttığınız kana
insan olan cana kıymaz, nasıl kıydınız cana?
anası nenni söylerken kan damlıyor belekten
bu hesap sorulacak apo denen köpekten!

alperenler şehadeti seslenirken çağrına
ibrahim’in dedileri nişan oldu bağrına
mehmetçik’ler şehit düştü bu vatanın uğruna
vatan mı istediniz lan beşikteki bebekten?
bu hesap sorulacak apo denen köpekten!

hainlerin yaptıkları yanlarına kalır mı?
ihanetin affı olmaz sizi millet salar mı?
vatan şehitler toprağı seni toprak alır mı?
boynuna urgan dolayın sağlam olsun ipekten!
bu hesap sorulacak apo denen köpekten!

başı bozuk yaylalarda bol keseden savurdun
ne dinin var, ne imanın sen ne biçim gavurdun?
hem korkaksın, hem zavallı zoru gördün kıvırdın!
urgan bile dava eder boynundaki ilmekten!
bu hesap sorulacak apo denen köpekten!

şehit anaların gözündeki yaş bitsin
vatanımın üstünden kara bulutlar gitsin
asın gardaş bu iti, şehitler rahat etsin!
bu sefai deli oldu, senelerdir demekten!
bu hesap sorulacak apo denen köpekten

oldu da bitti maşallah

lali berte
sunnetin ardindan, sunnet olan cocuga ’olay kapanmistir, bitmistir, gecti artik’ anlaminda soylenen meshur soz.sozun soylendigi esna da, erkeklige yeni adim atmis cocugun olaydan daha yeni siyrilmanin verdigi o urkek yuz ifadesine dikkat edilmelidir.

şahdamar

lali berte
ajdar anık’ın yeni işkencesi. dinleyicilerden dördü iç kanamadan yaşamını yitirmiştir. dünya sanat onur kurulu başkanı ise kendi bacaklarından birini kemirerek hayatta kalmayı başardı.

orantlı güç

lali berte
herkesin tanımını merak ettiği bir çeşit enerji. izahı oldukça güçtür. mesela birinin kıçına cop sokmak orantılı mı yoksa orantısız güç kullanımına mı girer bilemiyoruz. copun oranına göre değişir mi onu da bilemiyoruz. en sağlıklı yöntem bu soruları vali güler’e yöneltmektir. tvlerde yaptığı açıklamalara bakılacak olursa kendisi konuyla ilgili tez yazmışcasına dopdolu bir bilgi hazinesine sahiptir.

heavy metal

lali berte
sisteme kafa tutabilen bir kac muzikten biri. yildirim gibi carpar insani.. dinledikce kendinizden gecer kendinizden gectikce dunyaya sinir olmaya baslarsiniz. bir zamanlar emperyalizmin genclige siringa edilmesiyle ortaya cikmis bir sey olarak algilaniyor ve karsi cikiliyordu. oysa gunumuzde boyle degil. bir gun genc heavy metalcilerin tukce’de kurtce’de bu muzigi icra edeceklerine inaniyorum ki biraz biraz etmeye basladilarda.

cradle of filth

lali berte
kliplerinde kan govdeyi goturen black metal grubu.parcalari kesinlikle kuru gurultu degildir.tam aksine gayet melodik ve felsefi.ancak sanatlariyla degilde imajlariyla gundeme gelmeleri cok uzucu.grubun kadin vokalisti sarah jezebel deva’da muhtesem bir ses.kisacasi dinlenesi en baba black metal gruplarindan birisidir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol